Sendika

Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş: “Barajlar Boşa, Genç’ler Sel Oldu Geliyor”

Danıştay 12. Dairesi, 6. Dönem Toplu Sözleşme’de yer alan ve kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesi almasını engelleyen sendikada “yüzde 1” şartının yürütmesini geçtiğimiz Aralık ayında durdurdu. Karar, sendika üyesi olan bütün memurların toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanmasını sağladı.

Genç Sağlık Sendikası temsilcilerinin sahada yaptığı çalışmalarda yöneltilen sorular arasında en çok toplu sözleşme ikramiyelerini sendika üyesi olan herkesin alıp alamayacağı olduğu belirtildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş, sahada ‘’sendikacılık’’ yapmak yerine üyelerini tutmak için ‘’bizden ayrılırsan ikramiye alamazsın’’ gibi içi boş söylemlerde bulunan bazı kişilerin iddiaları laf-ı güzaf olduğunu vurgulayarak hangi sendikanın üye olunursa olunsun toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanılabileceğini söyledi.

Sendikacılığı tekelleştirmeye çalışan herkesin karşısında durup çok sesliliği savunacaklarını ifade eden Altıntaş, açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

“Bilindiği üzere en son yapılan toplu sözleşmede ‘’sendikaların bağlı olduğu iş kolunda çalışanların toplam sayısının yüzde 1’ini geçmeyen’’ sendikaların üyelerine Toplu Sözleşme Tazminatı ödenmemesi istenmiş ve bu anti demokratik madde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından iptal edilmişti.

“İçi boş söylemlerde bulunan bazı kişilerin iddiaları laf-ı güzaftır”

Son günlerde sahada çalışması yapan temsilcilerimize bu minvalde gelen sorular üzerine bir açıklama yapma gereğimiz hasıl olmuştur Öncelikle mevcut durumda Genç Sağlık Sendikası dahil hangi sendikaya üye olursanız olun toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilirsiniz. Sahada ‘’sendikacılık’’ yapmak yerine üyelerini tutmak için ‘’bizden ayrılırsan ikramiye alamazsın’’ gibi içi boş söylemlerde bulunan bazı kişilerin iddiaları laf-ı güzaftır. Bir diğer söylem ise bu maddenin Ocak ayı itibariyle yeniden yürürlüğe gireceği yönündedir.

Velev ki bu antidemokratik uygulama birilerinin dediği gibi Ocak ayında gündeme gelse bile Genç Sağlık Sendikası ve üyelerini asla etkilemeyecektir. Çünkü Bakanlık ve bağlı kuruluşlarda çalışan memur sayısı bugün itibariyle 530.000 civarıdır bunun % 1 i 5300 gibi bir rakama tekabül eder. Genç Sağlık Sendikası dün itibari ile 6656 üye sayısı ile koyacakları barajı 25 günde yerle bir etmiştir. Ancak bilinsin ki Genç Sağlık Sendikası olarak barajın üstünde olmamıza rağmen, herkesin demokratik bir şekilde kendini ifade edebilmesi için böyle bir tasarı gelse dahi bunun iptali için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Sendikacılığı tekelleştirmeye çalışan herkesin karşısında durup çok sesliliği savunacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu