Sendika

Genç Sağlık Sendikası Genel Sekreterinden Refahiye’deki Saldırıya İlişkin Açıklama: Malum Sendika Temsilcileri Bizi Şaşırtmadı

Erzincan Refahiye Devlet Hastanesi’ne üye kaydı amacıyla giden ve Sağlık-Sen ve Türk Sağlık-Sen temsilcilerinin zorbalığına maruz kalan Genç Sağlık Sendikası temsilcilerine idari ceza verilmesi önerildi. Oysa saldırı anlarına ilişkin görüntüler ulusal basında yer almış, İl Sağlık Müdürlüğü ve Valilik meydana gelen skandal saldırıya ilişkin inceleme kararı almıştı.

Sağlık-Sen ve Türk Sağlık-Sen temsilcileri tarafından zorbalığa maruz kaldığı görüntüler medyada yankı uyandıran Genç Sağlık Sendikası temsilcisine kıdem durdurma cezası önerildi. Zorbalığa maruz kalan Genç Sağlık Sendikası temsilcisi için önerilen ceza sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Konuya ilişkin basın açıklamasında bulunan Genç Sağlık Sendikası Genel Sekreteri Furkan Ali Çiftçioğlu, “Gözlerinizle gördüğünüz üzere, şiddet ve zorbalığa uğrayan temsilcimize birde idari ceza önerilmesi, sizce hangi sendikaların baskısı ve takibi üzerine olmuştur?” dedi.

Genel Sekreter Çiftçioğlu, açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verdi:

“Değerli meslektaşlarım Ben Genç Sağlık Sendikası Genel Sekreteri Furkan Ali Çiftçioğlu
9 Ay önce yaktığımız mücadele meşalesinin ışığında
Çeyrek asırlık sendikaları imrendiren başarısıyla
Türkiye’nin sendikal tarihinde gelmiş geçmiş en hızlı büyüyen sendikası olduk.

Genç Sağlık Sendikası olarak Türkiye’nin sendikal konjonktüründe alışagelmişin dışında bir bakış açısıyla yerimizi aldık.
Bu yola çıktığımız ilk gün, gücümüzün, zekamızın, enerjimizin farkındaydık.
Bugün izlediğiniz bu videoda da olduğu üzere, bizlerin sizlere ulaşmak için ne yanlı yayın organlarına ne de onları konsülte eden siyasi odaklara hiç ihtiyacımız olmadı.
Tam bağımsız bir biçimde, hiçbir ideolojinin arka bahçesi olmadan yalnızca çalıştık, ürettik nitekim başardık.

Ancak bu öyle-böyle bir başarı değil.
Bir avuç pırıl pırıl gençle, sen sendika kuracaksın..
4 ayda %2 barajını yıkacaksın
9 ayda 50 bin genç’e ulaşacaksın
48 sendika içerisinde çeyrek asırdır değişmeyen ilk 3’ü yerinden oynatacaksın..
Elbette bugün gelinen noktada sarı sendikalar yukarıdan bastıracak
Baraj altı kalanlar paçamızı çekecek
Camiamızın tek derdi buymuş gibi sendikacılık bir kenara bırakılacak.
Ancak yok öyle yağma.
Bizim hepinize yetecek enerjimiz, tüm saldırılara göğüs gerecek yüreğimiz, gerektiğinde masaya yumruğumuzu vuracak elimiz var.

Bizler meslektaşlarımız için hazırladığımız proje ve fikirleri hayata geçirirken, bir inovasyon merkezi gibi kullandığımız genel merkezimizde aralıksız bir şekilde üretmeye ve çalışmaya devam ediyoruz.
Ben bir Pazar günün daha ailemle geçirebilecekken, kuruluşumuzdan bu yana firesiz bir şekilde geldiğim her Pazar günü gibi bugünde buradayım.

Ancak başarımızı hazmedemeyenler bugün uzandıkları şezlonglardan bizleri karalama, yerme ve iftar peşinde, klavye sendikacılığına soyunmuştur.

Değerli meslektaşlarım, bugün basına yansıyan ve Genç Sağlık Sendikası temsilcilerine ithafen ‘’cezalandırıldığına yönelik haberlere’’ ilişkin öncelikle Refahiye’de neler olduğunu hatırlatmak isterim.

Görüntülerde de gördüğünüz üzere temsilcimizin üzerine saldıranlar, Sağlık-Sen ve Türk Sağlık Sen Temsilcileridir.

Ancak olaya atanan muhakkik tarafından temsilcimiz hakkında hiçbir suçu-günahı olmamasına rağmen kıdem durdurma cezası önerilmiştir

Gözlerinizle gördüğünüz üzere, şiddet ve zorbalığa uğrayan temsilcimize birde idari ceza önerilmesi, sizce hangi sendikaların baskısı ve takibi üzerine olmuştur?

“Malum sendikaların temsilcileri bizleri şaşırtmadı”

Şüphesiz, mağdur olmasına rağmen birde cezalandırılması için mücadele eden malum sendikaların temsilcileri bizleri şaşırtmadı.

Ancak barajı geçtiğimiz günden beri tek gündemleri Genç Sağlık Sendikası olan bazı baraj altı sendikaların bu cezayı gündeme taşıyarak meslektaşlarımızı korkutmaya çalışması, baraj üstü malum sendikalar ile baraj altı malum sendikaların hedef genç sağlık sendikası olduğunda topyekün bir mücadeleye giriştiğini gözler önüne seriyor.

Bu minvalde meslektaşlarıma sormak istiyorum, bizler birilerine biat etmiş olsaydık bugün bu cezaları alır mıydık?
Bizler sendikamızı birilerine peşkeş çekseydik bugün bu kadar sendika tarafından hedef gösterilir miydik?

Ancak meslektaşlarım emin olsun
Bizler çalışmaya, üretmeye ve başarmaya devam edeceğiz.
Yılmayacağız
Yıkılmayacağız
Başaracağız!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat