Sendika

Genç Sağlık Sendikası Asistan Hekimlerin Yanında: “Haksızlığa Karşı Hiçbir Sağlık Çalışanımız Yalnız Değildir”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan ve sayısı 150’yi aşkın asistan hekim, maaş, ek ödemeler ve promosyon gibi konularda yaşadıkları mağduriyeti Genç Sağlık Sendikası ile birlikte düzenledikleri ortak basın açıklaması ile dile getirdi.

Haksızlığa karşı hiçbir sağlık çalışanını yalnız bırakmayacaklarını dile getiren Genç Sağlık Sendikası İzmir Şube Başkanlığı konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

“YABANCI UYRUKLU DOKTOR EĞİTME PROJESİNE GÖLGE DÜŞÜRENLER GÖNÜLLERDE KIRGINLIĞA NEDEN OLDU”

Asistan hekimler tarafınca yapılan açıklamalarda “Farklı ülke ve kültürlerden gelen biz yabancı uyruklu asistan doktorlar, Türkiye’de okuma ve eğitim görme fırsatı bulduğumuz için kendimizi şanslı görüyor ve bize bu fırsatı sağlayan Türkiye Cumhuriyet’i Devleti ve Milletine şükranlarımızı dile getirmek istiyoruz. İnanıyoruz ki yabancı uyruklu doktor eğitme projeleriyle asıl amaçlanan, ortak tarih ve değerleri olan toplumlar arasında sevgi, saygı ve dostluk köprüleri kurmaktır . Ne var ki son zamanlarda kimi şahıs ve makamlarca alınan, hak ve hakkaniyetten uzak olan keyfi kararlar, her türlü takdire şayan bu projelere gölge düşürmüş, gönüllerde kırgınlığa neden olmuştur.” söylemlerinde bulunuldu.

“HER TÜRLÜ PAY ALMAKTAN MAHRUM BIRAKILDIK YİNE DE SUSTUK”

Halihazırda asgari ücretin yarısı kadar düşük bir maaşla geçinmeye mahkum edilen bizler, yıllarca sigortasız çalıştırıldık, sustuk; meslektaşlarımızla birebir aynı işi yapmamıza rağmen 4-5 kat daha düşük maaş aldık , sustuk; COVİD-19 seferberliğinde göreve çağrıldık canıgönülden kabul ettik , döner sermayelere aktif katkı sağladık ancak her türlü pay almaktan mahrum bırakıldık yine de sustuk.

genç sağlık sendikası yabancı uyruklu asistan hekimlerin yanında: "haksızlığa karşı hiçbir sağlık çalışanımız yalnız değildir"

“KARARLAR SİLSİLESİNE EKLENEN SON KARAR; YABANCI ASİSTANLARA PROMOSYON ÖDENMEMESİ”

Üniversal insan haklarına aykırı olan tüm bu haksız kararlar silsilesine eklenen en son kararda; daha önce bizlere verilen ve halen de Türkiye’nin farklı ünivesitlerinde yabancı uyruklu asistanlara yeni dönemde de ödenmekte olan promosyonların Ege Üniversitesi İdaresince alınan keyfi karar neticesinde yabancı asistanlara ödenmemesi olmuştur. Sürecin aleni itiraz noktasına gelmemesi için gösterdiğimiz tüm diyalog çabaları isihza edercesine karşılıksız bırakılmış ve akamete uğratılmıştır. Mevzuat gerekçesiyle dışlandığımız promosyon anlaşmasında açık olarak yabancı uyruklu asistanlar promosyon ödemesi alamaz ibaresi yer almadığı için yapılan uygulama Türkiye Cumhuriyet’i Ana Yasasınca güvence altında olan mülkiyet hakkını gasp niteleğindedir. Banka yöneticileri isimleriniz gönderilirse ödeme yaparız dediği halde neden bu anlaşmada yer almadığımız halen cevapsız bırakılan ve tabii olarak çeşitli su-i zan’lara neden olan önemli bir husustur.

İdarenin bizlere yönelik yapılan bu keyfi uygulamaları sadece promosyonla sınırlı kalmamış bireysel olarak kazandığımız İdari mahkeme, Anayasa mahkemesi ve Yüksek Öğretim Kurulundan onay almış kararlarımız olmasına rağmen ek ödemeler konusunda da benzer tutum sergilenmiştir.

“BU HAKSIZ KARARLARIN DERHAL ADİL ŞEKİLDE REVİZE EDİLMESİ GEREKLİ”

Asistan hekimlerin yaptığı açıklamaların devamında, “Dünyanın ve Türkiye’nin geçmekte olduğu hassas dönemin farkındayız, fakat tamamen subjektif kararlar sonucu bize yaşatılan mağduriyetler de tahammül edilemeyecek kerteye gelmiştir.genç sağlık sendikası logo

İsteğimiz başta promosyon ödemesi olmak üzere, bu haksız kararların derhal adil bir şekilde revize edilmesi ve bu şekilde vicdanlardaki yaraların giderilmesinin sağlanmasıdır. Taleblerimiz hiçbir şekilde şımarıklık değil müstahak olduğumuz bir haktır.

Başta Genç Sağlık Sendikası olmak üzere desteğe gelen herkese teşekkür ediyoruz. Hakkın tahakkuk bulması ve üstün tutulması ümidiyle.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat