Sendika

Anadolu Sağlık-Sen: “Enflasyon Cebimizi Yakmaya Devam Ediyor!”

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamının, dar ve sabit gelirli vatandaşın enflasyonunun altında kaldığını belirterek; “TÜİK hangi mağazalardan fiyat alıyorsa açıklasın, millet de o mağazalardan alışveriş yapsın.” ifadesini kullandı.

TÜİK’in açıklamasına göre kasım ayı enflasyonu %3.28,  yıllık bazda enflasyon ise%61.98 olarak gerçekleşirken, bağımsız araştırma grubu ENAG’a göse ise kasım ayı enflasyonu %5.58, yıllık enflasyonu ise %129.27 olarak açıklandı. Milyonları yakından ilgilendiren enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından nasıl hesaplandığının merak konusu olduğunu dile getiren Necip Taşkın, asgari ücret, memur ve emekli maaş zamlarının enflasyon verilerine göre hesaplandığına değinerek, daha düşük enflasyonun daha düşük zam anlamına geldiğini aktardı.

Taşkın, dar ve sabit gelirli memur ve emeklinin yaşam standartlarını düşüren enflasyonun durdurulamadığını ve enflasyonla birlikte cebindeki paranın da yok olup gittiğini vurgulayarak, maaş zamlarının kayıpları telafi edici olmadığını şu sözlerle ifade etti;

“Ne yazık ki enflasyon yükselişini sürdürüyor ve bundan en çok da dar ve sabit gelirli kamu çalışanları ile emekliler zarar görüyor. Temmuz ayında verilen maaş zamları çoktan eriyip gitti. 2024 ocak ayında verilecek maaş zammı enflasyonun altında kalıyor ve daha çalışanın cebine girmeden eridi. İktidar enflasyon farkını zam gibi açıklıyor! Hâlbuki enflasyon farkı zam değil, geçmiş ayların telafisidir. Memur ve emekli geçim sıkıntısı içinde, kredi kartlarıyla yaşamaya çalışıyor.

Dar ve sabit gelirli memur ve emeklinin biraz olsun nefes alabilmesi, içinde bulunduğu yaşam standardının en azından daha da kötüleşmemesi için enflasyona ezdirilmeyecek, yoksulluk sınırının üstünde bir maaş zammı yapılması gerekiyor. Özellikle yılbaşında yapılacak düzenlemelerde tüm ücret gruplarını yakından etkileyen gelir vergisi dilimlerinin güncellenmesi şarttır. Son on yılda enflasyon artarken vergi dilimi yaşanan kayıpları giderecek ölçüde düzenlenemedi. Vergi dilimi 2018’de asgari ücretin 13 katı iken, 2013’de 11 katına, 2023’de 6 katına düştü. Vergi oranının da %15’de sabitlenmesiyle dar ve sabit gelirli memur ve emekli rahat bir nefes alabilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu