Gündem

DSÖ: Aşı Yaptırabilen Sağlık Çalışanı Oranı Düşük

Örgütün sitesinde küresel aşılamalardaki son duruma dair veriler paylaşıldı. Raporda, Kovid-19 aşılama programının tarihteki en büyük ve hızlı aşılama olduğu belirtildi. DSÖ, “Büyük risk altındaki çoğu kişi hala korumasız durumda. Yaşlıların sadece yüzde 28’i, sağlık çalışanlarının da yüzde 37’si aşılarını tamamlayabildi.” ifadesi kullandı.

DSÖ: Nüfusunun yüzde 70’ini aşılaması

Aşılarını tamamlayan risk grubundaki kişilerin çoğunun ise güçlendirici doz aşılarını yaptıramadığı aktarıldı. DSÖ’nün “her ülkenin nüfusunun yüzde 70’ini aşılaması” hedefine ulaşılabilmesi için sağlık çalışanları ve 60 yaş üstü kişilere aşı uygulama sürecinin daha hızlanması gerektiği belirtildi.

Aşılama programlarına yönelik güncellenmiş stratejisi kapsamında, “Kovid-19 kaynaklı ölümlerin azalması için dünyadaki tüm sağlık çalışanları ve risk grubundaki kişilerin aşılanması” hedefi belirlendi.

Aşılar 19,8 milyon hayat kurtardı

Aşılamaların ilk yılında toplam 12 milyar dozun üzerinde aşının uygulandığı belirtildi ve “Tahminlere göre aşılamalar sayesinde şimdiye kadar 19,8 milyon kişinin hayatı kurtarıldı.” açıklamasında bulunuldu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, risk grubundaki kişiler aşılanmadıkça Kovid-19 ölümlerinin süreceğinin altını çizerek, “Risk altındaki herkesin aşılanması, sağlık sistemlerinin korunması ve ekonomilerin işlemesi için tek çözüm yoludur.” değerlendirmesini yaptı. Oxford Üniversitesine bağlı araştırma ekibi Verilerdeki Dünyamız tarafından yapılan araştırmada, 2022’nin ilk yarısı itibarıyla dünya nüfusunun yüzde 66,8’inin aşılandığı, yüzde 70 aşılama hedefinin tutmadığı açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu