Gündem

Çin yerli üretim Kovid-19 aşısına acil kullanım onayı verdi.

Protein bazlı aşının hatırlatma dozu olarak uygulanmasına onay verildi. Çin’de bugüne dek acil kullanımına onay verilen 8 yerli aşı bulunuyor. Aşının “Emerging Microbes & Infections” dergisinde yayımlanan klinik denemelerinde, hastalık riskini yüzde 47,8 azalttığı bildirilmişti. Aşının Omicron varyantına karşı ise yüzde 47 etkinlik sağladığı tespit edilmişti. Livzon, aşının hatırlatma dozu olarak uygulandığında özellikle yaşlı nüfus grubunda başarılı olduğunun gözlendiğini kaydetmişti.

Çin’de Yeni Kovid Aşısı

Çin’de 80 yaş üzeri yaklaşık 35 milyonluk nüfusun yüzde 62’si henüz hatırlatma dozunu yaptırmış değil. Bu da virüsün yayılmasıyla ölümlerin artabileceği endişesine yol açıyor. Yurt dışında geliştirilen Kovid-19 aşılarının hiçbirinin Çin ana karasında kullanımına henüz izin verilmiş değil.

Çin’de Önlemler

Pekin, virüsün yayılmasını önlemeye yönelik “sıfır vaka” stratejini ısrarlı şekilde uygulamaya devam ediyor. Bu strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor.

Omicron BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının yayılmasıyla son haftalarda vaka sayısı artıyor. Siçuan eyaletinin Çıngdu, Guangdong eyaletinin Şıncın ve Liaoning eyaletinin Dalian şehirlerinde kapanma ve diğer karantina tedbirlerini yeniden gündeme getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat