Sağlık Makaleleri

Aspirin Riskli Hastalarda Kanseri Önlüyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun konu hakkında şunları söyledi: “Aspirin doktor kontrolü dışında bilinçsizce kullanılacak bir ilaç değil. Beyin ve mide kanaması, mide rahatsızlıkları gibi durumlara nadiren de olsa yol açabilmektedir” dedi.

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık (Over) kanseri kadınlarda sık görülen jinekolojik kanserlerden birisi. Coşkun, “Az belirti vermesi nedeni ile de genellikle geç teşhis edilen bir hastalıktır. Genetik yatkınlığı olan kadınlarda özellikle de BRCA-1 ve BRCA-2 genlerinde mutasyon olanlarda yumurtalık kanseri ile birlikte meme ve rahim kanseri riski belirgin olarak artmaktadır” dedi.

Journal of Clinical Oncology onkoloji alanındaki en önemli dergilerden birisi. Dergide sık, neredeyse her gün aspirin kullanımının, yumurtalık kanseri riski yüksek olan bireylerde kanser gelişim riskini azalttığı bilgisi paylaşıldı. Coşkun, “Hurwitz Lauren ve arkadaşları tarafından yapılan bu çalışmada 17 çalışmanın bir araya getirilmesi ile toplanan yaklaşık 8300 vakan incelendi ve günlük alınan aspirinin yumurtalık kanseri riskini yüzde 13 oranında azalttığı gösterildi. Aile hikayesi, obezite, endometriozis gibi risk faktörlerinden 2 veya daha fazlası olanlarda bu risk azalması saptandı” diye konuştu.

Aspirinin Kullanımı

Yumurtalık kanseri açısından riskli olan bireylerde rutin tarama programları ve bazı durumlarda uygulanan koruyucu cerrahi dışında bir yöntem bulunmuyor.  Coşkun, bu çalışmada riskli bireylerde kullanılan aspirinin bir kısım hastada kanser gelişimini önlüyor olmasının önemli olduğunu söyledi.

Aspirinin sağlık için doktor kontrolü dışında bilinçsizce kullanılacak bir ilaç olmadığını kaydeden Coşkun,” Beyin ve mide kanaması, mide rahatsızlıkları gibi durumlara nadiren de olsa yol açabilmektedir. Ama yumurtalık kanseri açısından yüksek riskli bireylerde doktor kontrolü altında uygun bireylerde düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat