Sendika

Aras Ali Altıntaş: “%2 Barajı Sendikal Özgürlüklere Vurulan Bir Prangadan Farksızdır”

Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerine katıldı. Ak Parti milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan ve sadece yüzde 2 barajını geçen memur sendikalarının toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilmesini getiren kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan Altıntaş, hayata geçirilmeye çalışılan tasarının memurun iradesine ket vurmaktan öte olmadığını söyledi.

Saha sendikacılığı yaparak il il dolaştıklarını ifade eden Aras Ali Altıntaş, yüzbinlerce kamu personelinin mağduriyetine yol açacak olan bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Altıntaş, açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verdi:

“%2 barajı sendikal özgürlüklere vurulan bir prangadan farksızdır”

“Bugün burda hayata geçirilmeye çalışan tasarı memurun iradesine ket vurmaktan öte değildir. % 2 barajı sendikal özgürlüklere vurulan bir prangadan farksızdır.
Sizlere soruyorum sayın vekillerim Sahada aktif bir şekilde çalışmak, mücadele etmek yerine birileri toplu sözleşme ikramiyesini bir şantaj aracı olarak kullanıyorlar. Bu işi bir şantaj aracına çevirenlerin tekeline sendikacılığı nasıl mahkum edeceksiniz?
400.000ü aşkın insanı toplu sözleşme ikramiyesinden mahrum bırakınca bunların kaçının oyunun kaybedileceğini görüyor Musunuz?”

“Bu kararı tekrar gözden geçirmenizi gençler adına istiyoruz”

“Ağustos 2022 de kurulmuş ve bir önceki mayıs sayımında yasal olarak listede olmayan 10 bin gence ne cevap vereceksiniz. Her geçen gün üye kaybettiler ancak bu karar ile size de kaybettirecekler, genel seçimden önce yüzbinlerce insanı kaybetmenin eşiğindesiniz, bu kadar insanın mağduriyetine yol açacak bu kararı tekrar gözden geçirmenizi gençler adına istiyoruz.

Ben buraya Türkiye’nin en genç, en hızlı büyüyen sendikasının sözcüsü olarak geldim, Genç Sağlık Sendikası adına söz aldım. Kıymetli vekillerimiz , gecemizi gündüzümüze katarak, bu ülkeyi karış karış geziyoruz, saha sendikacılığı yapıyoruz. El insaf, bu gençleri kaybetmeyin, verdiğimiz emekleri bir anda hiçe çevirecek bu maddenin altına imza atmayın. Bu madde bu hali ile geçer ise emeklerimizin vebalini alacaksınız inanın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu