Sağlık Makaleleri

Anne Sütü Bebek İçin İlk Aşı

Anne sütü bebeğin nörolojik ve bilişsel gelişiminde olumlu etkilere sahip. Uzamanlar bu sebeple ilk 6 ay sadece anne sütü öneriyorlar. Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Akca Dinç, anne sütünün bebeklerin adeta ilk aşısı olduğunu ve birçok sağlık probleminden koruduğunu söyledi. “Dünya Emzirme Haftası” dolayısıyla açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Dinç, Emzirmenin bebek için faydalarına işaret eden Dinç, “Emzirmek; bağırsak enfeksiyonu, solunum sistemi hastalıkları ve ani bebek ölümü sendromu başta olmak üzere birçok hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir” ifadelerini kullandı.

Anne Sütü ve Aşı

Korona virüsle mücadele çerçevesinde uygulanan aşılar, emzirme aracılığıyla bebeklere de fayda sağlıyor. Dinç, “Kovid-19 aşısını olmuş gebelerin koruyucu antikorlarının anne sütü aracılığıyla bebeği de koruduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur” bilgisini paylaştı.

Emzirmenin Faydaları

Emzirmenin anne için çok büyük faydaları bulunuyor. Emzirme anne ve bebek arasında önemli bir bağ oluşmasını sağlıyor. Dinç, “Emzirme anne ile bebek arasındaki duygusal bağlanmanın daha güçlü olmasını sağlıyor, doğum sonrası kan kaybı riskini azaltırken; meme, yumurtalık ve endometriyal kanserlerden koruyor. Emzirme hakkındaki bazı çalışmalar, bu önemli aktivitenin, annenin ilerleyen dönemlerde diyabet olma riskini de azalttığını gösteriyor” diye konuştu.

Anne Desteklenmeli

Uzm. Dr. Dinç, annenin emzirme sürecini daha iyi geçirebilmesi için destek almasının önemine vurgu yaptı. Bir sağlık çalışanından rehberlik hizmeti almanın yüksek oranda emzirme ile doğrudan ilişkili olduğunu belirten Dinç, aile ve toplumsal desteğin de önemine işaret ederek şunları söyledi: “Toplum arasında yayılan emzirmeye ilişkin bazı efsaneler anneleri moral olarak kötü etkileyebilmektedir. Bunlar, emzirmenin ağrılı olduğu ya da emzirme ile bebeğin yeterli beslenemeyeceği gibi olumsuz ve yanlış düşüncelerdir. Emzirme sırasındaki ağrı çoğu zaman yanlış teknikle emzirmekten kaynaklanır, bu da hem annenin ağrı duymasına hem de bebeğin yeterli süt alamamasına neden olur. Emme tekniğinin düzeltilmesi için sağlık profesyonellerinden yardım alınmalıdır.”

Çalışan Anneler

Anne sütü, bebeklerde kilo alımı ile ilgili bir problem ya da nadir metabolik hastalık şüphesi olmadığı sürece kesilmemeli. İşe geri dönen annelerin, anne sütü vermeye devam etmesinin önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Dinç, “Anne sütü mümkünse 1 gün önceden ya da aynı gün sağılıp buzdolabında saklanabilir. Bu sayede bebekler güvenle beslenmeye devam edebilir. Süt fazla sağılır ise küçük miktarlarda anne sütü saklama poşetlerinde buzlukta 6 aya kadar saklanabilir” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu