Sendika

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Açıklama Yaptı: “Açlığa ve Sefalete Devam”

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 2024-2025 yılı mali haklarının memur ve memur emeklileri için düzenlenmesi amacıyla 1 Ağustos’ta başlayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bugün gerçekleşen ikinci toplantının ardından, Memur Sen’in teklifine dair beklenen sonucun elde edilemediğini ifade eden Taşkın, bu durumun kendilerini şaşırtmadığını belirtti.

Kamu işvereni heyetinin sunduğu; 2024 yılı ilk 6 ay için %14, ikinci 6 ay için %9; 2025 yılı ilk 6 ay için %6, ikinci 6 ay için %5  zam teklifinin, bugünkü ekonomik koşullarda kabul edilebilir olmadığına değinen Necip Taşkın, memur ve emeklisinin açlığa ve sefalete mahkûm edildiğinin anlaşıldığını belirterek, 2024-2025 yılı mali ve sosyal hakların bu oranlarla iyileştirildiğini söylemek, kamu çalışanlarının içinde bulunduğu durumu görmemek demektir, şeklinde ifade etti.

Sayın Bakan’ın %54’e varan kümülatif artışlardan söz ettiğini, ancak memur ve memur emeklilerinin bu artışı hissedemediğini belirten Taşkın, reel maaş kaybını telafi edecek, Anayasa ile güvence altına alınan insanca yaşama hakkının sağlanabilmesi adına yoksulluk sınırı üstünde ücret verilmesi gerektiğine değindi.

Günümüzde büyük şehirlerde yaşayan memur ve memur emeklilerinin aldığı ücret ile geçinebilmelerinin mümkün olmadığı; elektrik, doğalgaz, ulaşım, gıda ve diğer temel zorunlu ihtiyaç maddelerine gelen zamlarla her gün etiketler değişirken, dar ve sabit gelirli kamu çalışanlarının hayatta kalabilmek için mücadele ettiğini söyleyen Necip Taşkın, sözlerini şu şekilde bitirdi:

“7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden bir şey beklemiyorduk! Önceki yıllarda gerçekleşen toplu sözleşme görüşmeleri bunun en canlı örneğidir. Kamu işveren teklifinde belki birkaç puan daha oynayabilir ama bu, dar ve sabitli gelirli memur ve memur emeklilerinin insanca yaşaması için yeterli bir oran olmayacaktır. Enflasyon bellidir; cebimizden çıkan reel kayıplarda ortadadır. Devlet, kamuda çalışan tüm kesimlere eşit ve adaletli dağıtım yapmalıdır. Memur ve emekli devletin ak yüzüdür! Bu nedenlerle, kamu işvereni tarafından teklif edilen oranları asla kabul etmiyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat