Sendika

Anadolu Sağlık Sen: “Enflasyon Yükselirken Maaşlar Eriyor!”

Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından açıklamalarda bulunan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın,

“Maalesef enflasyon durdurulamıyor. Etkili önlem alınması gerekiyor. Memur ve memur emeklileri yükselen enflasyon karşısında perişan, her geçen gün yoksullaşıyor. Fiyatlar artarken maaşlar geriliyor, refah düşüyor, satın alma gücünün azalmasına paralel olarak  yaşam koşulları daha da ağırlaşıyor. Bu durumda insanca yaşayabilmek mümkün değil. TÜİK’in her ay açıkladığı enflasyon rakamları da inandırıcı olmadığı gibi maaş zamlarının kayıplarına neden olduğu içinde büyük bir öfkeye ve kızgınlığa neden oluyor.” dedi.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, açıklamalarına şu sözler ile devam etti:

“Ağustos ayında 1.25 olan enflasyon Eylül ayında %3.08’e çıktı. Yıllık enflasyon artışının %83.45 olduğu açıklandı. Tabii ki bu rakamlara inanmamız mümkün değil. Çarşıya pazara çıktığımız zaman gerçek enflasyonu yaşayan bizleriz. Vatandaşın en temel ihtiyacı olan elektrik aylık %20, doğalgaz aylık %20.78 artmışken, üniversite eğitimi aylık %22.70’lik orana çıkmışken memur ve memur emeklisi çocuklarını nasıl okutsun, nasıl geçinsin?

Memurlar %20-27 oranında vergi oranına girmeleri nedeniyle maaş kaybı yaşıyor. Bu nedenlerle şunu bir kez daha tekrarlıyoruz: Memur ve memur emeklilerinin Anayasal hakkı olan insanca yaşama şartlarını devlet sağlamak zorundadır. Bunun için; yoksulluk sınırı üstünde maaş, vergi matrahının yükseltilerek vergi oranının %15’te sabitlenmesi, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınarak adil bir ücretlendirme ve vergilendirme sistemine geçilmesini, ayrıca maaşların acilen revize edilmesini istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat