Gündem

Almanya Salgın Hastalıklar, Personel Eksikliği Ve İlaç Sıkıntısıyla Boğuşuyor

Almanya’da yaşanan sağlık problemleri konusunda Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, Tagesspiegel gazetesine verdiği demeç kapsamında, birtakım ilaçları tedarik etme konusundaki darboğaza dikkat çekerek halka gönüllü olarak birbirine yardım etme çağrısında bulundu. Vatandaşların ecza dolaplarındaki kullanılmayan ilaçların ihtiyaç sahiplerine verilebileceğine işaret eden Reinhardt, “Sağlıklıysanız, stokta bulunan ilaçları hastalara vermelisiniz. İlaçlar için bir tür bitpazarı tarzı bir oluşuma ihtiyaç var.” sözlerini kullandı.

Alman Hastaneler Birliği (DKG) Başkanı Gerald Gass, sağlık çalışanları sayısında yüzde 9 ila 10 düşüş olduğu açıklamasını yaparak “Bu da neredeyse her on çalışandan birinin hasta olduğu anlamına geliyor.” tespitinde bulundu.

Gass, salgın hastalıklardan dolayı hastalanan personele ek olarak, Kovid-19 salgını, çocuklarda sıklıkla görülen grip ve RSV solunum yolu virüsü sebebiyle sorunun gitgide büyüyerek devam ettiğini vurguladı. Sağlık hizmetlerindeki problemlerin bunlarla bitmediğini belirten uzmanlar, sağlık sigortası şirketlerindeki bürokrasiden de şikayetçi oldu.

Öte yandan Almanya’da uzmanlar, sağlık sisteminde çalışmak üzere yeterli kalifiye personelin yetişmediğinin altını çizerek her sene emekli olan yüz binlerce personelin yerinin doldurulamadığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu