Sağlık Makaleleri

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın sağlığa birçok faydası vardır. Bu baharat birçok tarifte kullanıldığı gibi soslarda da malzeme olarak kullanılabilir. Tercihinize göre çorbalara ve yulaf ezmesine ekleyebilirsiniz. Yağ ile yemek yapıyorsanız, trans yağlara dönüşmeyen yüksek sıcaklıkta bir yağ kullandığınızdan emin olun. Bazı iyi seçenekler arasında hindistancevizi yağı veya hardal yağı bulunur.

Zerdeçalın faydaları

Kurkumin bir antioksidan ve antienflamatuardır. Hücre döngüsü proteinleri ve hücre yüzeyi yapışma molekülleri dahil olmak üzere moleküler hedeflere bağlanarak çalışır. Curcumin zayıf bir şekilde emilir ve piperin gibi diğer bileşiklerle birleştirildiğinde daha etkilidir. Genellikle yemekle birlikte alınır.

Kurkumin, Alzheimer hastalığı riskini azaltmada da faydalıdır. Alzheimer hastalarında yaygın olan beyinde protein plaklarının oluşumunu engelleyerek beyni hastalığın başlangıcından koruduğuna inanılmaktadır. Kurkumin ayrıca duygudurum bozukluklarını ve depresyonu tedavi etmek için de kullanılabilir. Birçok deneme, zerdeçal takviyesi almanın depresyon puanlarını ve anksiyete semptomlarını azalttığını bulmuştur.

Zerdeçalın iltihap önleyici özellikleri, enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisinde de faydalıdır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin oluşturulmasına da yardımcı olur. Virüslere karşı mücadelede yardımcı olabilir ve bal veya diğer gıdalara eklenebilir. Bu sayede günün her saatinde tüketilebilir.

zerdeçalın faydaları nelerdir?

Anti-inflamatuar özellikler

Zerdeçal, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip eski bir baharattır. Hindistan’a ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerine özgü çiçekli bir bitkinin kökünden çıkarılır. Yiyeceklere parlak sarı bir renk verir ve ona farklı bir tat verir. Bu bitkinin vücut üzerinde başka faydalı etkileri de olabilir. Ana aktif bileşiği olan kurkumin, inflamatuar sinyal moleküllerini inhibe eder ve inflamasyonu düzenlemeye yardımcı olabilir.

Zerdeçal antioksidanlar açısından zengindir. Bu bileşikler, birçok inflamatuar hastalıktan sorumlu olan serbest radikallerin önlenmesine yardımcı olur. Zerdeçaldaki kurkumin, özellikle serbest radikallerle savaşmada etkilidir. Sinir hücrelerini yok eden bir hastalık olan Alzheimer hastalığı olan hastalarda bilişsel işlevleri iyileştirdiği de kanıtlanmıştır.

Zerdeçal ayrıca iltihaplı bağırsak problemlerini tedavi etmek için kullanılır. En sevdiğiniz çorbaya zerdeçal eklemek hazımsızlığı hafifletebilir, ağrı ve rahatsızlığı giderebilir. Ek olarak, zerdeçaldaki kurkumin, depresyonun tedavisine yardımcı olabilir. Ruh hali düzenleyici nörotransmitterleri artırarak depresif bir durumda beyindeki zararlı değişiklikleri tersine çevirir.

zerdeçalın faydaları nelerdir?

Anti-kanseröz özellikler

Zerdeçal, 100’den fazla kimyasal bileşik içerir ve çeşitli hastalıklar için doğal bir çare olarak kabul edilir. İltihaplı durumlara karşı da etkilidir ve güçlü bir antioksidandır. Ayrıca çeşitli koşullarla ilişkili ağrı ve şişliği hafifletebilir. Ayrıca reçeteli ilaçların yan etkilerini de azaltabilir.

Zerdeçalın aktif maddesi olan kurkumin, antioksidan ve antienflamatuardır. Kanser hücrelerinin büyümesinin tüm aşamalarında ilerlemesini engeller. Sadece yarım çay kaşığı 500 mg kurkuminoid içerir. Curcumin, Zingiber officinale bitkisinin kökünden gelir.

Zerdeçalın kanser önleyici etkilerini araştıran bir dizi çalışma var. Bununla birlikte, bu çalışmaların bazılarının sınırlı sonuçları olmuştur ve küçük örneklere dayanmaktadır. Bu çalışmalardan kesin bir sonuç çıkarmak zordur, ancak kurkuminin kanserin ilerlemesini yavaşlatabileceği gösterilmiştir. Bir çalışma, kanser hastalarına oral yoldan verilen küçük bir doz curcumin’in bu hastalarda tümör büyümesini durdurduğunu gösterdi.

Anti-alerji özellikleri

Zerdeçaldaki aktif bileşen olan kurkumin, alerjileri azaltmak için umut verici bir doğal çözümdür. Alerjik semptomlardan sorumlu mast hücrelerinden histamin salınımını bloke ederek çalışır. Farelerde yapılan bir araştırma, kurkuminin alerjik rinit ve astım semptomlarını azalttığını buldu. Araştırmacılar bulgularını daha fazla insan araştırması ile doğrulamayı umuyorlar.

Zerdeçal, bağışıklığı artırmak ve alerji ve astım ataklarında önemli bir faktör olan sistemik oksidatif stresi azaltmak da dahil olmak üzere bir dizi önemli anti-alerji özelliğine sahiptir. Zerdeçal ayrıca bugüne kadar bilinen en güçlü doğal antienflamatuar bileşiklerden biri olan kurkumin içerir. Ek olarak, kurkumin astımı olan kişilerde akciğer fonksiyonlarını ve nefes almayı iyileştirebilir.

Zerdeçal genellikle çay olarak alınır. Çaya yarım çay kaşığı karabiber, bal veya limon eklemek de mümkündür. Zerdeçal, kurkuminin lezzetini ve emilimini arttırmak için hindistancevizi veya yulaf sütü ile de birleştirilebilir.

zerdeçalın faydaları nelerdir?

Beyin sağlığı

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, zerdeçalın kısa süreli hafızayı geliştirebileceğini buldu. Ayrıca beyindeki hafıza kaybına yol açabilen iltihabı azaltma potansiyeline sahiptir. Zerdeçal, aynı zamanda hafif bir toprak tadı olan parlak sarı bir tozdur. Köriler, fasulye ve pirinç yemekleri de dahil olmak üzere birçok gıdada yaygın bir baharattır. Ayrıca fırınlanmış ürünler ve Paskalya yumurtaları için doğal bir boya olarak kullanılır.

Zerdeçal, 300’den fazla farklı bileşik içerir, ancak en umut verici olana kurkumin denir. Doğal bir antidepresan olarak büyük umut vaat ediyor ve popüler antidepresan Prozac kadar etkili olduğu gösterildi. Ek olarak, kurkumin diğer anti-depresan ilaçlarla birleştirmek için güvenlidir. Depresyonla bağlantılı iki nörotransmitterin seviyesini artırarak etkilerini artırır.

Zerdeçal yüzyıllardır doğal tıpta kullanılmaktadır. Son birkaç on yılda araştırmacılar, binlerce klinik deneyle zerdeçalın etkinliğini doğruladılar. Kurkumin içeriğinin çok çeşitli faydalı özelliklere ve iyileştirici özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bugün dünyanın en popüler besin takviyesi olabilir. Hafızayı iyileştirebilir, yorgunluğu azaltabilir ve genel beyin sağlığını iyileştirebilir.

Diyabet

Düzenli olarak zerdeçal almak diyabet geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Kapsamlı bir şekilde araştırılmış olan antioksidan ve anti-inflamatuar bileşik kurkumin içerir. Zerdeçal ayrıca iltihabı azaltma ve bağışıklığı artırma yeteneğine de sahiptir. Yüksek kan şekeri seviyeleri diyabetle ilişkilidir ve hastalık tedavi edilmezse komplikasyonlara yol açabilir.

Zerdeçalın diyabetteki faydaları üzerine yapılan araştırmalar, zerdeçalın insülin seviyeleri ve glisemik kontrol üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Hayvan çalışmalarında kurkuminin kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca araştırmalar, zerdeçalın Tip 2 diyabetli kişilerde insülin duyarlılığını iyileştirebileceğini göstermiştir. İlginç bir şekilde, diyet kurkumin vücuttaki kolesterol seviyelerini de azaltabilir.

Araştırmalar, zerdeçalın pankreastaki insülin üretimini artırarak kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yüksek kan şekeri, kardiyovasküler hastalık, Alzeihmer hastalığı ve diğer hastalıklar dahil olmak üzere vücutta olumsuz sonuçlara yol açabilir. Araştırmalar zerdeçalın diyabet için faydalarını gösterse de, tip 2 diyabeti nasıl önleyebileceğini veya yönetebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kolesterol azaltma

Zerdeçal, kolesterol seviyenizi düşürebilir ve atardamarlarınızda plak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Bu duruma koroner arter hastalığı denir ve tedavi edilmezse kalp krizi ve diğer ciddi kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Asya ve Ortadoğu mutfağında yaygın olarak kullanılan bir baharat olan zerdeçal, kan dolaşımındaki serbest radikalleri azaltarak güçlü bir antioksidan görevi görür. Bu faydalıdır çünkü serbest radikaller LDL moleküllerinin arter duvarlarına yapışmasına neden olur.

Kolesterol düşürücü etkilerine ek olarak, zerdeçal bir dizi başka personel sağlık yararına da sahiptir. Karaciğerde kolesterol üretimini engeller ve arterlerin astarındaki LDL kolesterolün oksidasyonunu azaltır. Zerdeçaldaki aktif bileşen olan kurkuminin de vücuttaki iltihaplanmayı ve oksidatif hasarı azalttığı gösterilmiştir. Enflamasyon ve oksidatif hasar meydana geldiğinde kan damarlarına zarar verirler ve kalp krizine yol açabilecek plak oluşumuna neden olurlar.

Karaciğer detoksu

Zerdeçal, karaciğer detoksifikasyonunu destekler ve ksenobiyotiklerin zararlı etkilerine karşı bazı koruyucu özelliklere sahip olduğuna inanılır. Aynı zamanda antioksidanlar ve antienflamatuar ajanlar bakımından da yüksektir. Aslında, randomize klinik çalışmaların sistematik bir incelemesi, zerdeçal takviyelerinin eklem artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Zerdeçalı önerilen günlük dozda tüketmek güvenlidir. Ancak aşırı tüketimi kusmaya ve böbrek taşlarına neden olabilir. Bu yan etkilerden kaçınmak için yeni bir takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Güvenli bir zerdeçal miktarı günde 150 ila 250 mg arasındadır. Günlük dozaj, ortalama bir yetişkine dayanmaktadır.

Karaciğer detoksifikasyonu, toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için hayati bir süreçtir. Karaciğer, temel proteinleri üretir ve hormonlar için bir yapı taşı görevi gören vücudun kolesterolünün yaklaşık yarısını üretir. Ayrıca vücudun ince bağırsaktaki yağları emmesine yardımcı olan safra üretimini de kontrol eder. Zerdeçal, onu karaciğer detoksifikasyonunda değerli bir bileşen haline getiren birçok faydaya sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu