Sağlık Makaleleri

Zencefilin Sağlığa Faydaları

Zencefil, güney Çin’de doğdu ve Asya, Hindistan, Afrika, Orta Doğu ve Karayipler üzerinden ticareti yapıldı. Yeraltında yatay olarak büyüyen bir gövdeden veya köksaptan oluşur. Bazen zencefil kökü olarak da adlandırılır. Bitkinin kökleri dikey olarak büyür. Zencefilin sindirim ve iltihap önleyici özelliklerini içeren çeşitli sağlık yararları vardır.

Anti-kanser özellikleri

Araştırmalar zencefilin güçlü kanser önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Zencefilin sulu ekstraktının anti-proliferatif aktivitesi, mikrotübül ağını bozarak kanser hücresi büyümesini engelleyebilir. Bu çalışmanın bulguları Food Chem Toxicol dergisinde yayınlandı.

Zencefil ayrıca rahim ağzı kanserinin tedavisinde de önemli bir rol oynar. Hücrelerin büyümesini engeller ve kanser hücrelerini öldüren bir süreç olan apoptozu indükler. Aslında zencefilin kanserle mücadelede etkili olduğu başka birçok yol vardır ve bu özellikler hastalara fayda sağlayabilir. Zencefilin sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Ve kanser riskinizi azaltmak için birçok faydasını da unutmayın.

Sarımsak, güçlü anti-kanser özelliklerine sahip başka bir baharattır. Zararlı maddelerin oluşumunu engelleyen sülfidril bileşikleri içerir. Aslında, popülasyon çalışmaları sarımsak tüketiminin kanser riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bir çalışma, günde 10 gram sarımsak tüketmenin prostat kanseri riskini %50 oranında önemli ölçüde azaltabildiğini buldu.

zencefilin sağlığa faydaları

Kilo kaybı

Zencefil, popüler bir kilo verme takviyesidir ve çeşitli şekillerde kilo vermenize yardımcı olabilir. Termojenez olarak bilinen ve vücudun kalori yakmasına yardımcı olan bir süreç olan vücudun çekirdek sıcaklığını artırır. Bu, obeziteyi önlemeye ve metabolik sendromla mücadeleye yardımcı olur. Ayrıca kan şekeri seviyelerini ve vücut kompozisyonunu düzenler. Zencefil ayrıca kötü kolesterolü ve iltihabı azaltmada yardımcı olur. Ayrıca yağ emilimini engellediği gösterilmiştir.

Zencefil, sindirim sistemine zarar verebilecek serbest radikalleri kontrol etmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Diyetinize zencefil eklemenin iyi bir yolu, onu yeşil bir smoothie’ye dahil etmek veya yeşil bir meyve suyuna küçük bir parça eklemektir. Zencefil suyu tüketmek iştahınızı bastırmanıza ve sindirimi iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Zencefilin bir başka faydası da kortizol üretimini baskılamaya yardımcı olabilmesidir. Zencefil, kilo kaybı için çok önemli olan iç dengeyi düzeltmede de etkilidir. Birçok insan zencefili binlerce yıldır sindirim yardımcısı olarak kullanmıştır. Mide pH’ını yükseltir, sindirim enzimlerini uyarır ve bağırsak astarındaki düz kasları gevşetir. Bu, yiyeceklerin sistem içinde kolayca hareket etmesini sağlar ve bu da kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sindirim

Zencefilin uzun zamandır sindirim sistemi için faydalı olduğu düşünülmektedir. Bir gaz giderici olarak, gaz atılımını desteklemeye ve bağırsak yolunu yatıştırmaya yardımcı olur. Tıbbi özellikleri hayvan çalışmalarında da incelenmiştir ve zencefilin kolesterol seviyelerini korumaya ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu, zencefili yüksek kolesterol ve diğer kardiyovasküler rahatsızlıklardan muzdarip insanlar için etkili bir takviye haline getirebilir. Ancak zencefil almadan önce, sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız.

Araştırmalar zencefilin mide boşalmasını iyileştirdiğini ve sindirim enzimlerini uyardığını gösteriyor. Bu iki etki, sağlıklı bir vücut sağlamak için hayati önem taşıyan sindirim sisteminin metabolizmasını artırır. Ek olarak zencefil, yağları, proteinleri ve karbonhidratları parçalamaya yardımcı olan sağlıklı sindirim enzimlerini destekler. Bu, mide boşalmasını arttırır ve hazımsızlığı ve mide ekşimesini azaltır.

Araştırmalar ayrıca zencefilin sindirim bozukluklarına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Asyalılar tarafından gazdan ishale kadar sindirim problemlerini tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özellikleri, sağlıklı sindirimi desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca zencefil, bağırsak hareketlerini destekleyen antiemetik ve gaz giderici özelliklere de sahiptir.

Ağrı kesici

Son araştırmalar zencefilin anti-inflamatuar etkiler de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermiştir. Zencefilin, iltihaplanmaya neden olan belirli enzimlere müdahale ederek ve ayrıca iltihabı tetikleyen genlerin ifadesini azaltarak çalıştığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, zencefilin faydalarını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Artrit ağrısı için alternatif bir ilaç olarak potansiyeli hala belirsizdir.

Zencefil, osteoartrit (OA) ile ilişkili ağrı ve şişliği hafifletebilir. Bu dejeneratif durum, yaşlanma nedeniyle eklemleri destekleyen kıkırdak katmanlarının parçalanmasıyla gelişir. Zencefilin iltihabı azaltarak osteoartrit semptomlarını hafiflettiğine inanılmaktadır. Yakın tarihli bir çalışmada, zencefil takviyelerinin eklem ağrısına katkıda bulunan lökotrienler gibi proinflamatuar aracıların seviyelerini azalttığı bulundu.

Zencefil ayrıca, eklemlerde iltihaplanmaya neden olan talimatları ileten tümör nekroz faktörü a (TNF-a) üretimini de bastırır. Zencefil, TNF-a üretimini bloke ederek eklem şişmesini ve eklem kıkırdağının bozulmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Günlük 500 mg zencefil özü alımı, artrit ağrısına yardımcı olabilir.

zencefilin sağlığa faydaları

Menstrüel krampları

Zencefilin tıbbi özellikleri, onu adet krampları için mükemmel bir doğal çare haline getirir. Çiğ veya pişmiş formda tüketilebilir. Ayrıca smoothie veya çorbalara da ekleyebilirsiniz. Başka bir seçenek zencefil çayıdır. Çoğu sağlık mağazasında bulunur ve krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Zencefil çayı yapmak için taze zencefili bal veya limonla karıştırın.

Bu doğal bitki aynı zamanda spazm önleyici etkisiyle de bilinir ve mide bulantısı ve kanseri tedavi etmek için kullanılmıştır. Zencefil, kramplara neden olan iki enzim olan 5-lipoksijenazları ve siklooksijenazları bloke ederek çalışır. Menstrüel kramplardan muzdarip kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, zencefilin plasebo ve reçetesiz ağrı kesicilere kıyasla ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Zencefil yüzyıllardır adet kramplarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan bir anti-inflamatuar ve antioksidan olan gingerol adı verilen bir bileşik içerir. Ayrıca vücudun enerjiyi artırmasına yardımcı olur. Bir fincan zencefil çayı içmek krampları azaltmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Zencefil çayı içmenin yanı sıra, kadınlar zencefil takviyesi olarak ağızdan da alabilirler.

Deneklere menstrüasyonun ilk üç günü için zencefil verildi. Katılımcılardan ishal, mide rahatsızlığı, mide ekşimesi ve adet döngüsündeki değişiklik gibi olumsuz etkileri bildirmeleri istendi. Zencefilin adet krampları üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını ve ne kadar etkili olduğunu belirlemek için bir meta-analiz yapıldı.

zencefilin sağlığa faydaları

Anti-depresan özellikleri

Zencefil, vücudun depresyonla savaşmasına yardımcı olduğu düşünülen bir dizi biyoaktif bileşik içerir. Bu bileşikler, serotonin sentezini ve cirosunu artırabilen ve triptofan 2,3-dioksijenazı inhibe edebilen triptofanı içerir. Zencefil ayrıca flavonoid ve fenolik bileşenleri dahil olmak üzere başka antidepresan ve anksiyolitik özelliklere de sahip olabilir.

Zencefil ekstraktlarının biyoaktivitesi, kolorektal kanser hücre hattı HT29’a karşı MTT testi kullanılarak değerlendirildi. Zencefil ve balın her ikisi de sinerjistik etkilere sahipti ve kombine ekstraktın IC50 değerleri sırasıyla 5,2 mg/mL ve 80 mg/mL idi.

Çalışmalardan birinde, Japonya’nın Tokushima kentindeki pazardan 2,5 kg zencefil rizomları satın alındı. Bu numuneler daha sonra terpen benzeri bileşikleri tanımlamak için bir GC-MS bazlı kalitatif analiz yoluyla işlendi. Bu bileşikler, önceki çalışmalarda ve literatürde açıklandığı gibi zencefil ekstraktlarının ana bileşenleri olarak tanımlandı. Çıkarılan materyal ayrıca Student t-testi kullanılarak analiz edildi. 0,05 veya daha düşük bir P değeri anlamlı kabul edildi.

Zencefil genellikle bir sağlık takviyesi olarak satılır, ancak satın almadan önce etiketi dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Bu takviyelerin bazıları toksik metaller veya ilaçlar içerebilir ve sadece saygın bir kaynaktan bitkisel takviyeler almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu