Gündem

Yüzde 42 Zam Kabul Görürse En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri süreci halen devam ederken hükümet, memur ve memur emeklisine 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 artış teklif etti. Görüşmeler kapsamında, Kamu İşveren Heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki toplantıda sendikalara zam teklifini sundu.

4 milyon memur, 2 buçuk milyon memur emeklisi 17 Ağustos’u merakla bekliyor. 1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen yüzde 70 zam talep ederken hükümetin teklifi ise yüzde 42 oldu. Bu konuya ilişkin SGK Uzmanı Özgür Kaya’nın açıklamaları:

Hükümetin %42 Teklifi Kabul Görürse En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

SGK Uzmanı Özgür Kaya, “En düşük memur maaşımız 22 bin diyorum şimdi yüzde 42’yi buraya ilave edeceğiz. 22 bin çarpı 42 dediğimiz zaman 9 bin 240 lira bir artış getiriyor ve en düşük memur maaşı bizim 31 bin 240 lira olma ihtimali yüksek, en düşük memurumuz 31 bin 40 liraya yükselmiş olacak.” dedi.

Peki 17 Ağustos’taki toplantıda bu teklif yukarı çıkar mı?

“Bu 42 rakamı 43-44 olur ama daha yukarı çıkması mümkün değil, belki birer puan pazarlık payı söz konusu olabilir. Bakalım inşallah sonuçlanır ve memurlarımız yeni döneme yeni ücretleri ile girmiş olur.”

Yeni Zam İle Emekli Memur Aylıkları Ne Kadar Artacak?

Emekli memurların maaşları da ocak ayında çalışmakta olan memurlar ile aynı oranda artış gösterecek. Halihazırda 9.876 TL olan en düşük emekli memur aylığı yüzde 14 toplu sözleşme zammında 14.014 TL, yüzde 20 toplu sözleşme zammında ise 14.745 TL olacak.

Ssk Ve Bağ-kur Emekli Aylıklarında Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

Eğer yıl sonuna kadar bir yasal değişiklik gerçekleşmezse, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emekli aylıkları, 2023 yılının Temmuz-Aralık dönemindeki enflasyon oranı kadar artışla Ocak ayında güncellenecektir. Eğer Merkez Bankası’nın yüzde 58 olarak öngördüğü yıl sonu enflasyon tahmini gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına Ocak ayında yüzde 31.91 oranında zam uygulanacaktır.(Kaynak: CNN /Cumhuriyet)

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat