Gündem

Yüksek Tansiyon Meme Kanserine Sebep Olabilir

Kadınlarda görülme oranı en yüksek kanserlerin başında gelen meme kanseri hakkında, Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Her 8 kadından 1 tanesi hayatı boyunca bu kansere yakalanıyor. Genetik faktörler, erken adet görme, hiç doğum yapmama, obezite gibi birçok risk faktörünün yanında tansiyon yüksekliğinin de risk oluşturabileceğine yönelik ilginç bir çalışma geçtiğimiz günlerde yayınlandı” ifadelerini kullandı

yüksek tansiyon meme kanserine sebep olabilirProf. Coşkun, uzun yıllardır yapılan araştırma hakkında şu bilgileri verdi: “Katherine De la Torre ve arkadaşları tarafından yapılan bu çalışmada 9 yıllık takipte 858  kanser vakası saptanmış. Yapılan analizde küçük tansiyonu (diastolik) normal olanlara (85 altı) kıyasla 85-89 arasında olup normal yüksek olarak sınıflandırılan grupta meme kanseri riski menopoz sonrası dönemde yüzde 73 daha fazla olarak bulunmuş.

Özellikle menopozda olan kadınlarda diastolik tansiyonun kontrol altında tutulması meme kanseri riskini azaltma açısından önemli olabilir. Yine meme kanserli hastalarda da tansiyon yüksekliğinin hastalık tekrarı ile ilişkisinin de araştırılması ilginç sonuçlar ortaya çıkarabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu