Gündem

Yüksek Riskli Hastalar da Uygulandı; Canlı Yayın Yapıldı!

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde canlı yayınlanan 3 hastaya TAVI yöntemiyle ilk kez kalp kapakçığı değiştirme ameliyatı yapıldı.

TAVI Akademi Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kalp Damar Akademisi Derneği tarafından Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez canlı yayınlandı. Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Uğur Arslan ve uzman kardiyoloji ekibi, TAVI’li üç hastada kalp kapağı onarım ameliyatı gerçekleştirdi. TAVI yöntemi. TAVI Akademi üzerinden gerçekleşen işlem ile Türkiye genelinde eğitim amaçlı canlı yayınlar gerçekleştirilmiştir.

Yüksek risk altındaki hastalara etkili bir şekilde uygulanır

Dr. Uğur Arlan, TAVI işlemleri ve eğitim amaçlı canlı yayınla ilgili olarak, “Canlı yayın kapsamında 3 ameliyat geçirmiş yüksek riskli bir hastamıza TAVI uygulamasını başarıyla gerçekleştirdik. Hasta kalp krizi geçirmiş, kalp krizi geçirmiş, kalp krizi geçirmiş, kalp krizi geçirmiş, kalp krizi geçirmiş. diğerinin 88 yaşında olduğu ve üçüncünün daha erken bir kalp kapağına sahip olduğu ameliyatla değiştirilmiş, ancak yıllar içinde deforme olmuş TAVI, kalpte açık ameliyat olmadan kalp kapağını onarmak için kullanılan yöntemdir . koroner anjiyografiye benzer bir yaklaşımla anestezi yapılmadan inguinal kanala zorlanmadan girilmesi ve aort kapağının değiştirilmesi yaygındır. TAVI Akademi adı altında TAVI Akademi adı altında eğitim operasyonları tüm Türkiye’de canlı olarak yayınlandı. Sahip olduğumuz üç hasta için bir başarıydı ve sağlıkları çok iyi. Samsun’dan canlı olarak gerçekleştirilen ilk TAVI işlemi ile tıp fakültemiz, üniversitemiz ve hastanemizle gurur duyuyoruz.”

TAVI tam olarak nedir?

TAVI (Transkateter aort kapağı implantı), Aort kapağının ameliyatsız değiştirilmesini sağlayan girişimsel bir seçenektir. Geçmişte aort kapağının cerrahi olarak değiştirilmesi tek seçenekti Ancak, son zamanlarda göğüs cerrahi olarak açılmadan aort kapağını değiştirmek artık bir seçenek.

TAVI işlemi kimlere yapılır?

Ameliyatsız aort kapak replasmanı (TAVI yöntemi olarak da bilinir, Aort kapak bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Başlangıçta ameliyat imkanı olmayan hastalara önerilmiş olsa da, günümüzde şansı son derece yüksek olan hastalara alternatif olarak görülmektedir.) ameliyat için orta derecede yüksek risk taşıyanlar ve en son olarak ameliyat riski çok düşük olan hastalar için.

Açık AORT kapak cerrahisine kıyasla TAVI’nin faydaları nelerdir?

Bu TAVI yöntemini kullanırken, göğüs kafesini açmadan veya herhangi bir kesi yapmadan kasıktan geçerek aorttaki kapağın çıkarılması gerçekleştirilebilir. Bu, genel anestezi gerektirmediği ve anesteziye bağlı komplikasyon ve komplikasyonları olmadığı için önemli bir avantajdır. TAVI tedavisinin ardından hastalar kısa bir süre içerisinde yaşamlarına dönmeden önce tesiste kısa bir süre kalırlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat