Gündem

YÖKAK Başkanı Kar “2027’ye Kadar Tüm Üniversiteleri Akreditasyon Programı’na Almayı Hedefliyoruz”

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, YÖKAK’ın akreditasyon programlarına ve kurumun geleceğe dair hedefleri konusunda değerlendirmeler yaptı.

YÖKAK’ın 2015 yılında kurulduğunu ve 2017 yılında bağımsız bir kurum olarak çalışmalarına devam ettiğini belirten Kar, üniversitelerde, “farkındalık faaliyetleri”, “program akreditasyonu” ve “dış değerlendirme” biçiminde üç temel hizmet sunduğunu belirtti.

Dış değerlendirme hizmetleri içerisinde, Türkiye’de faaliyette olan 188 üniversitenin değerlendirmesinde bulunduklarını belirten Kar, 146 üniversiteyi izleme programı kapsamına aldıklarını iletti.

Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) bünyesinde bulunan üniversitelerin sayısının her geçen gün arttığını aktaran Kar, 2021 yılı itibarıyla 23 üniversiteyi daha kurumsal akreditasyon programı bünyesine dahil ettiklerini aktardı.

Prof. Dr. Muhsin Kar, “2023’te akreditasyon programı kapsamına alacağımız üniversitelerimiz için çağrıya çıkacağız. 2027 yılına kadar Türkiye’deki tüm yükseköğretim kurumlarımızı Kurumsal Akreditasyon Programına almayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

YÖKAK’ın, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Birliği üyesi olduğunu belirten Kar, “Türkiye, Avrupa yükseköğretiminin bir parçası olarak, tüm çalışmalarını Avrupa’nın yükseköğretim alanında belirlediği ilkelerle yürütüyor. Bizim kalite kurulumuz da Avrupa’nın belirlemiş olduğu standartlar ve çerçeveyle hareket ediyor.” dedi.

Kar, sözlerine şöyle devam etti;

“Kurumsal akreditasyon, üniversitelerimizin stratejik bir akılla, stratejik bir yönetim anlayışıyla yönetildiğini, geri bildirim mekanizmalarının kurulduğunu ve eğitici eğitimleriyle kalite kültürünün bir ‘kurum kültürü’ olarak oluşturulduğunu ifade ediyor.

Program akreditasyonlarının ise alana özgü yeterlilikleri ifade ettiğini belirten Kar, “Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun bir öğrencimiz akredite bir programdan mezun olmuşsa, sektörün ihtiyaç duyduğu yeterliliklerle donanmış mezun anlamına geliyor. Bu da öğrencinin istihdam edilebilirliğine katkı sağlıyor. Önemli olan bu.”

Kurumsal akreditasyon uygulamasına alınan herhangi bir üniversiteden mezun olan öğrencilerin, yurt dışında ileri seviyede eğitime kolaylıkla erişebileceğini ifade eden Kar, “Öğrencinin yurt dışında ileri eğitime erişimi anlamında ya da istihdam imkanı olduğunda, diplomalarının tanınırlığını, denklik işlemlerini hızlandıran bir süreç.” dedi.

Yükseköğretim eğitimini gelişmekte olan ülkelerde görmek isteyen öğrencilerimizden gelen talebin oldukça fazla olduğunu, ne yazık ki çoğu ülkenin bu talebi karşılayamadığını belirten Kar, “Onların öğrencileri yükseköğretim için diğer ülkelere gidiyorlar. Türkiye’de her ilde en az bir üniversitemiz var. Yani yükseköğretimde kapasite artırılmış durumda. Biz akreditasyon faaliyetleriyle bu süreci tamamladığımız zaman, Anadolu’daki birçok üniversitemize uluslararası öğrenciler de gelecek.” diye konuştu.

Ülkemize eğitim almak için yurt dışından gelecek öğrencilerin, YÖKAK tarafından akredite programına alınan herhangi bir üniversitede eğitim görüp mezun olduktan sonra ülkesine döndüğünde, diploma denkliğini kolaylıkla sağlayabileceğine dikkati çeken YÖKAK Başkanı Kar, “Türkiye’nin yükseköğretimde oluşturduğu kapasiteyi akreditasyonla buluşturduğumuz zaman, Türkiye yükseköğretimde hizmet ihracatı yapan bir ülke konumuna gelecek. Bu beni heyecanlandırıyor.” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu