Gündem

Yaylada Doğum Sancıları Başlayan Kadının İmdadına UMKE Ekibi Yetişti

Van’ın Gevaş ilçesinde doğum sancıları tutan Rukyete Mergen, UMKE ekipleri tarafından yaklaşık 5 kilometrelik bir yürüyüşün ardından ambulansa götürüldü. Köylülerinde yardımıyla hastaneye ulaştırılan kadın sağlıklı bir doğum gerçekleştirdi.

Gevaş ilçesine bağlı Anaköy Sarık Yaylası’nda kış hazırlıkları yaptığı esnada doğum sancıları başlayan 26 yaşındaki Rukyete Mergen için yakınları 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak ambulans talebinde bulundu. Arazi şartlarının elverişsiz oluşu ve yaylaya ulaşan herhangi bir yol olmamasından ötürü devreye UMKE ekipleri girdi. Yaklaşık 5 kilometrelik yolu yürümek durumunda kalan UMKE ekibi, hastaya ilk müdahaleyi yaptıktan sonra güvenli alanda bekleyen ambulansa kadar taşıdı. Ambulansa götürülen hasta, kısa sürede hastaneye ulaştırıldı.

Gevaş Devlet Hastanesi’ne ulaştırılan Mergen, ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Rukyete Mergen, sonrasında Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Mergen’in ve bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğu bilgisine ulaşıldı. (Kaynak: DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu