Gündem

Yatalak Geldiği Hastaneden Yürüyerek Çıktı

Ordu’da ilkokul öğretmeni olarak görevli 56 yaşındaki Metin Yeşilyurt, evinde geçirdiği beyin kanaması sonucunda felç kaldı. Gittiği hastanelerden sonuç alamayınca Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Hastanesi‘ne başvurdu. Umudunu kaybetmeyen 3 çocuk babası Yeşilyurt, uygulanan ‘robotik fizik tedavi’ ile uzman fizyoterapistler ve robotik cihazlarla uygulanan yoğun tedavinin neticesinde tekrar yürümeğe başladı ve yeniden öğrencilerine kavuşacağı günü bekliyor.

“Çocuklarımın okumaya geçmesini görmeyi çok arzu ediyordum”

Metin Yeşilyurt, “Bir sabah ehliyet komisyonu için vazifeye çıktım, akşam alelacele eve geldim, bir anda kalakaldım. Beni hastaneye kaldırdılar. Doktorlar ’Her şeye hazırlıklı olun’ demişler. Orada 3-4 hafta yoğun bakımda kaldım. Daha sonra orada da böyle fizyoterapi ünitesi bölümü var. Biraz orada tedavi yaptılar, fakat orada bu şekilde robotik alet ve edevat olmadığı için burayı tavsiye ettiler, buraya geldim. Buraya nasıl geldim biliyor musunuz. Bunu benim gibi hastalara umut olsun diye söylüyorum. Buraya bir et yığını halinde geldim. Bu elim hiç yoktu. Bu sol tarafım hiç yoktu. Beni 3-4 kişiyle ancak kaldırabiliyorlardı. Fizyoterapistimiz Erdal Bey ile beraber çalıştık. Kızlarımdan Allah razı olsun. Allah herkesin kız babası, anası olmasını nasip etsin. Biz şurada servislerde yatıyoruz, hastaların çoğunun başında kız çocukları var. Okulda mesai arkadaşlarım bana sürekli ’Hocam sen iyi gözükmüyorsun, bir doktora git’ diyorlardı. Ben de erteledim ama kötü ettim. Okuldaki çocuklarımı yarı yolda bıraktım. Çocuklarımın okumaya geçmesini görmeyi çok arzu ediyordum. Tabii ki okula dönmek istiyorum” şeklinde konuştu.

yatalak geldiği hastaneden yürüyerek çıktı

“İnmede ilk 6 ay çok önemli”

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Uzm. Dr. Zafer Ceyhan, “Hastamız Metin Bey hastanemize sol tarafında inme geçirmesi, beyin kanaması sonucu hastanemize yatırıldı. Geldiğinde kolunda ve bacağında hareket yoktu. Biz hastamızı ilk başta yatak içi egzersizlerle başlayarak, daha sonra oturma dengelerini sağladık. Aynı zamanda profesyonel ekibimizle beraber yatak içi oturma dengeleri, daha sonra ayakta yürüme hareketlerine başladık. Hastanemizin avantajlarından biri erken dönemde fizik tedavi rehabilitasyon programına almaktayız. İnme hastalarını, omurilik yaralanması hastalarını ilk dönemde almaktayız. Bunun en önemli avantajı, ilk 6 ay bizim için en önemli periyottur. Bu dönemde sinir iyileşmesinin en hızlı olduğu dönemdir. Bu hastamız da bize böyle şekilde başvurdu. Erken dönemde fizik tedavilerine başladık. Aynı zamanda robotik tedavimize, yürüme cihazımıza aldık. Hasta şu an mevcut durumunda kendi bağımsız yürüyebilmekte, kendi işlevlerini yapabilmektedir. Geldiğinde tamamen hareketsizdi, tamamen yatağa bağımlıydı. Artık kendi başına oturup kalkabilen, hatta koşabilen bir hastaya dönüştü. Burada tabii ekibimizle beraber hastanın ailesinin de etkisi çok fazla, hastanın kendi isteği çok fazla, motivasyonu çok iyi. Rehabilitasyona uyumu çok iyi. Hastanemizde ortalama 100 yatağı olan bir servisimiz mevcut. Burada 70 civarında böyle felçli hastaları yatırmaktayız. En önemlisi erken dönemde almaktayız, iyileşmeleri hızlı olsun diye. Genel olarak ilk 6 ay çok önemli. Bu dönemde de biz fizik tedaviyle bu potansiyeli yakalamaktayız. Tabii, burada hastanın katılımı da çok önemli” söylemlerinde bulundu. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu