Gündem

Prof. Dr. Özkaya: ”Virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20 kat arttı”

Ülkemizde pandeminin ilk zamanlarında 1 kişinin sadece 1 vatandaşa virüs bulaştırdığını ve o zamanlarda  virüsü covid-19 nün bulaşıcılık katsayısının daha düşük olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şevket Özkaya, bugün önemli açıklamalarda bulundu.prof. dr. özkaya: ''virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20 kat arttı''

“Ters dalga”

Yaz mevsiminde yaşanan dalganın kendilerini oldukça şaşkınlığa uğrattığını ifade eden Dr. Şevket Özkaya, “Buna ters dalga da diyebiliriz. Daha önceki dalgalarda olmayan vaka sayılarını ulaştık. Şuan Türkiye’deki salgında günlük en yüksek vaka sayısına ulaştık. Bu vaka sayılarına rağmen ölen hastamız veya yoğun bakımda yatan kritik hasta sayımız oldukça azdır. Vaka sayıları bu kadar yüksek iken yatan sayısının az olması bunun ters bir dalga olduğunu gösteriyor” dedi.

prof. dr. özkaya: ''virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20 kat arttı''

“1 kişi 20 kişiyi enfekte ediyor”

Vakalarda bulaşma hızının 20 kat arttığını söyleyen Özkaya, “Bu grup yeni dalga da pozitif olarak geliyor. 3 yıldır saklandık ama nasıl yakalandık şaşkınlığı içerisindeler. Bunun sebebi ile ilgili şunu söyleyebiliriz: Virüsün bulaştırıcılık katsayısı vardır. İlk pandemi açıklandığında bu virüsün bulaştırıcılık katsayısı 1 ile 1 buçuk katsayısındaydı. Şuan ki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti. 1 kişi 20 kişiyi enfekte ediyor demektir. Şuana kadar en yüksek katsayı ile karşı karşıyayız demektir. Halkımız panik yapmasına gerek yok. Neredeyse grip gibi geçiyor. Bu şekilde giderse herkes enfekte olacak ve toplum bağışıklığı ve aşı ile yılbaşına kadar oldukça rahatlayacağımızı söyleyebiliriz” diye konuştu.

“Hatırlatma dozu önerisi”

50 yaşının üzerindeki vatandaşlarımızın hatırlatma dozlarını olmaları gerektiğini belirten Özkaya, “4. ve 5. dozları olalım mı diye insanlar soruyor. 50 yaş ve üstündeyseniz ve aşınızın üzerinde 6 ay geçtiyse mutlaka hatırlatıcı dozlarınız olmanızı öneriyoruz. Toplumda aşılama başlamadan önce gelen vakalardan bir örnek vermiştik. Kasım 2020’de Covid pozitif saptadığımız bir hasta ilaç tedavisi almayı reddetmişti. O zaman ciddi akciğer tutulumu ile yatırmıştık. 2 sene sonra tekrar pozitif olarak geldi aşılarını olduğu için grip gibi atlattı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat