Gündem

Vergisiz Telefonda Detaylar Netleşti! Peki Hangi Cihazları Kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatlerinden üniversite öğrencilerine vergisiz cep telefonu ve bilgisayar uygulamasında çalışmalar netleşti.

Hangi telefon modellerinin vergisiz olarak satın alınabileceği ve hangi markaları kapsayacağı üzerinde çalışmalar başladı. Bu süreçte ekonomi yönetiminin, yurt dışından getirilen cihazların ekonomiyi olumsuz etkileyebileceği yönündeki uyarılarla birlikte, yerli üretim cihazlara odaklanmayı önerdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı açıklamada, üniversite öğrencilerinin tamamı gelirlerine bakılmaksızın, yüksek okul ve açıköğretimde okuyanlar dahil, 7 milyon öğrenci bu uygulamadan yararlanabileceğini ifade etti. Aylık 10 GB bedava internet kullandırılacak. Vergisiz telefon tüm model ve markaları kapsamayacak. Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacak ve bunlar için de bir üst sınır olması gündemde.

Fiyatlar Yarıya İnecek

Vergisiz telefon ve bilgisayar satışında yurt içi üretim şartı bulunacak. Bu kapsamda Samsung’un A serisindeki bütün telefonları, Vestel, Xiaomi, OPPO, Realme, TCL, Reeder, Casper modelleri vergi muafiyetiyle satın alınabilecek. Türkiye’de üretilen bu telefonların fiyatları 3 bin ile 20 bin TL arasında değişiyor. Cihazlardan yüzde 20 KDV ve matrah limitine göre yüzde 25, 40, 50 arasında değişen ÖTV alınmayacak. Türkiye’de üretilen telefonların fiyatında ortalama yüzde 50 düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Üst Limit Olacak

Öte yandan vergisiz telefonda üst limit olacak ve belirlenen tutarın üzerindeki cihazlar satın alınamayacak. Bu konudaki detaylar önümüzdeki günlerde belli olacak. Cihazlar 2 yıl boyunca başka bir numarada kullanılamayacak ve BTK tarafından izleme yapılacak. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu