Sağlık Makaleleri

Van’da Diyabet Hastası Çocuklara İlişkin Bilinçlendirme Ve Yardım Etkinliği Gerçekleşti

Van Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim ve İl Sağlık müdürlükleriyle ortak yürüttükleri proje kapsamında diyabet rahatsızlığı bulunan 300 çocuğa şeker ölçüm cihazı ve 7 bin sensör dağıttı.

Van Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim ve İl Sağlık müdürlükleri tarafından yürütülen proje kapsamında şehirde yer alan ilkokullardan bazılarında “Tip 1 Diyabet” konulu seminerler düzenlendi.

Gerçekleştirilen seminerlerde öğretmenler ve ailelere diyabet rahatsızlığına sahip çocukların okulda yaşayabilecekleri ataklar hakkında ilkyardım bilgileri verildi.

Proje bünyesinde 300 diyabetli çocuğun ailesine şeker ölçüm cihazları ve sensörler teslim edildi.

Bu hastalığa sahip çocukları ziyarette bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Selma Biçek, ortak yürütülen bu projeyle birlikte pek çok çocuğun hayatına dokunduklarını söyledi.

Bu rahatsızlığa sahip olan çocukların ailelerinin kendilerine ulaşarak yaşadıkları sıkıntıları anlattığını belirten Biçek, “Biz de hemen onlara yardımcı olabilmek için gerekli çalışmaları başlattık. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı’nın talimatıyla çok güzel bir projeyi hayata geçirdik. 300 aileye ölçüm cihazı ile 7 bin sensör dağıtımı yaptık. Bu cihazlar özelikle annelere, okullarda ise öğretmenlere büyük kolaylık sağladı. Bu cihazlar pahalı olduğu için birçok aile bu cihazları alamıyordu.” şeklinde konuştu.

Beş sene önce oğluna diyabet teşhisi konulduğundan bahseden Sultan Tutal da “Sayın Valimiz sesimizi duydu. Ekonomik olarak ulaşamadığımız bu cihazların bize ulaşması için yardım etti. Bu sayede şeker ölçüm cihazımızı alarak kullanmaya başladık. Artık parmak delmiyoruz, çocuklarımızın canı yanmıyor. Allah devletimizden, Valimizden razı olsun.” dedi.

Diyabet hastası 13 yaşındaki Mert Tutal ise yetkililere teşekkürlerini ileterek, “Önceden ölçüm yapabilmek için parmağımı delmek zorundaydım bu da canımı çok yakıyordu. Şimdi sensör sayesinde anlık ölçüm yapabiliyorum. Cihaz birçok konuda hayatımızı kolaylaştırdı.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu