Sağlık Makaleleri

Uzmanlardan Çocuklarla Vakit Geçirme Uyarısı

Çocukların, gerek fiziksel gerekse ruhsal gelişimi için aileleri ile kaliteli vakit geçirmeleri çok önemlidir. Sevdikleri ile pozitif zaman geçiren çocukların gelişim süreçleri olumlu yönde etkilenmektedir. Ebeveyn ile birlikte yapılan etkinlikler çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi üzerine oldukça önemli etkilere sahiptir.

Çocuklarla vakit geçirme çok önemlidir.

Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, “Ebeveynlerin birlikte yapılan etkinlik sırasında tüm dikkatlerini çocuklarını veriyor olmaları, farklı işlerle meşgul olmamaları, çocukların kendilerini değerli hissetmelerine ve ebeveyn ile etkileşimlerinin artması yardımcı olur. Birlikte geçirilen zamanlar ebeveynlerin çocuklarını daha iyi tanımalarına, çocukların da ebeveynleri daha iyi tanımalarına fırsat sağlar. Bu sayede birbirlerini daha iyi anlayıp daha sağlıklı iletişim kurabilirler.

Etkinlikler sırasında ne yapıldığından ziyade, yapılan etkinliklerin keyifle, zevkle ve eğlenceli şekilde yapılması, çocukların ilgilerinin takip edilerek yapılması oldukça önemlidir. Bu durum çocukların yeni şeyler keşfetmelerini, plan yapabilmelerini, organize olabilmelerini, sorun çözme berilerinin gelişmesini, sosyal iletişim becerilerinin artmasını aslında güvenli ve keyifli bir zeminde hayatı keşfetmelerini sağlar” diye konuştu.

Ebeveyn Sorumluluklarından Biri

Uzm. Dr. Sümeyra Fırat “Ebeveynlerin ilgiyle çocuklarını takip etmeleri, çocukların kendilerinin değerli olduğunu hissetmelerine ve kendilerine güvenen bireyler olmasına aracılık eder. Mutlu çocuklarınız olsun istiyorsanız sadece çocuklarınıza odaklandığınız, farklı şeyler düşünmediğiniz ya da yapmadığınız zaman dilimleri oluşturup, çocuğunuzla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat