Gündem

Uzmanlar, Kaliteli Bir Uyku İçin İdeal Oda Sıcaklığını Belirledi

Science of The Total Environment dergisinde yayımlanan bir araştırmada uzman bir ekip, 65 yaş üzerindeki 50 bireyin toplam 11 bin gece uykusunu takip etti.

Araştırmada, yaş grupları arasında oda sıcaklığının önemli ölçüde değiştiği ve 65 yaş üzeri bireyler için 20-25 derece aralığındaki oda sıcaklığının en uygun uyku koşullarını sağladığı ifade edildi. Ayrıca, ekip, oda sıcaklığının 30 derecenin üzerine çıktığı durumlarda uyku kalitesinde %5 ila %10 arasında bir düşüş gözlendiğini belirledi.

Harvard Üniversitesinden ve araştırmanın da başkanlığını yapan Dr. Amir Baniassadi, “Bu sonuçlar, evdeki sıcaklık ortamını en doğru seviyeye getirerek uyku kalitesinin arttırılabileceğini gösteriyor. Ayrıca bu araştırma, iklim değişikliğinin yaşlı kişilerin uyku kalitesi üzerindeki potansiyel etkisine de işaret ediyor.” açıklamalarında bulundu.

Baniassadi, yaşlı bireylerin gece uykularının çeşitli nedenlerden dolayı, özellikle sağlık ve bilişsel faktörlerden kaynaklanan nedenlerle sık sık bölündüğünü ifade etti. Ancak, yine de çevresel koşulların uyku kalitesini artırabileceğini vurguladı.

Araştırmayı yapan ekip, gelecekteki çalışmalarında özellikle düşük gelirli yaşlı bireylerin uyku kalitesi üzerinde iklim değişikliğinin etkilerini incelemeyi amaçlıyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu