Gündem

Uzmanlar Alzheimer Tedavisinde Yeni Bir Yöntem Keşfetti

Toronto Üniversitesi tarafından son yapılan araştırmada, Alzheimer hastalarında insülin hormonunun burun spreyi şeklinde kullanılmasıyla hafıza gelişimine katkı sağladığı bulundu. Araştırmada, insülin burun spreyi kullanan hastaların kelime ve nesne listelerini daha iyi hatırlama yeteneğine sahip oldukları keşfedildi.

Araştırma insülin hormonunun burun yoluyla emilerek beyne ulaşaması ve alzheimer hastalığıyla ilişkilendirilen zararlı amiloid plak adı verilen birikintileri temizleme teorisi üzerine kuruludur. Bu amiloid plaklar, Alzheimer hastalığının nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, insülin hormonunun beyindeki amiloid plakları temizleme kapasitesi, hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir veya belirtilerini hafifletebilir.

Diyabet hastalarının insülin direncinin, Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynayabileceği düşünülüyor. Beyin, enerji sağlamak ve iletişim kurmak için insülin reseptörleri adı verilen proteinlere ihtiyaç duyar. İnsülin direnci durumunda, bu reseptörler aracılığıyla beyin hücreleri arasındaki iletişim bozulabilir ve Alzheimer gibi nörolojik sorunlar riski artabilir.

Yaklaşık 1.000 Alzheimer hastası ve hafif bilişsel bozukluğu olan 11 kişinin katıldığı 11 farklı çalışmanın sonuçlarına göre, insülin burun spreyi ile tedavi edilen hastaların kelime listelerini hatırlama gibi görevlerde daha yüksek başarı gösterdiği gözlendi.

ALZHEİMER TEDAVİSİ KONUSUNDA DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA İHTİYAÇ VAR

Alzheimer Derneği’nden Dr. Richard Oakley, “Bu araştırma, insülin burun spreyinin hafıza ve düşünme becerilerinde küçük bir artışa yol açtığını gösterdi. Ancak, Alzheimer hastalığı olan kişiler için kesinlikle etkili olup olmadığını göstermek için büyük bir klinik çalışma şeklinde  daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.” açıklamalarında bulundu. (Kaynak: Sözcü)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu