Sağlık Makaleleri

Uzmanından Mevsim Geçişlerine Yönelik Uyarılar

Kışın gelmesiyle birlikte mevsimsel hastalıklardan korunmak güçlü bir bağışıklık sistemi oldukça önemli. Mevsim geçişlerine yönelik uyarılarda bulunan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu önemli bilgilerini vatandaşlarla paylaştı.

Uzmanı açıkladı, mevsim geçişlerine yönelik uyarılar

Sağlığı korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek her daim önemli olsa da soğuk günlerde özellikle kritik hale geliyor. Kış mevsiminde virüs ve bakterilere karşı gardı düşen bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin hastalıklardan korunma yolunda oldukça önemli olduğundan bahseden Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu, bağışıklığı kuvvetlendirmek adına bilinmesi gereken konulara değindi.

“Antioksidan içeriği yüksek olan gıdalar tüketilmeli”

Bağışıklık sisteminin adeta bir orkestra gibi çalıştığından bahseden Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu, bağışıklığı kuvvetlendirmek adına yemek seçmemenin ve dengeli beslenmenin önemine işaret etti. Mutlaka yeterli protein, vitamin, mineral, posa ve su alımına dikkat edilmesi, yüksek yağ ve yüksek karbonhidratlı beslenmenin de tercih edilmemesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu konu dahilinde sözlerine şunları ekledi:

“Her gün 5-7 porsiyon mevsim sebzeleri ve meyveleri, yumurta, fermente süt ürünleri ve tam tahıllar tüketilmelidir. Haftada 2 kez balık tüketmeye çalışmak, kırmızı eti 1-2 defadan fazla tüketmemek, yine haftada 2-3 kez kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek tüketmek çok önem arz ediyor. Günlük 30-60 gram fındık, badem ve cevizi de menüye eklemek gerekiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında antioksidan içeriği yüksek olan lahana, ıspanak, soğan, sarımsak, pırasa, kereviz, karnabahar, havuç, yeşil çay, zerdeçal, zencefil, kırmızıbiber, kekik, zeytin, zeytinyağı öne çıkan besinler diyebiliriz.”

uzmanından mevsim geçişlerine yönelik uyarılar

“Günlük su tüketimi 2 litreye çıkarılmalı”

Mevsim geçişlerine yönelik uyarılar konusunda önemli bir hatırlatmada bulunan Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu hazır yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması ve sıklıkla su içilmesi gerektiğini kaydederek sözlerine şunları ekledi: “Sadece iyi beslenmek yeterli değil. Su vücudumuzdaki metabolik faaliyetler sonucu oluşan atık maddelerin uzaklaştırılmasında böbrekler ve bağırsaklarımız için son derece önemlidir. Özellikle grip gibi enfeksiyon durumlarında suya olan ihtiyaç da artar. Ancak havalar soğuyunca sıcak içecekler öncelikle tercih ediliyor, bu nedenle su içimi azalıyor. Çay, kahve gibi içecekler günde 2-3 porsiyona kadar sağlıklı olsa da fazlasının içerdiği kafein gibi maddeler nedeniyle vücuttan sıvı kaybını artırdığı unutulmamalıdır. Su tüketimi günlük 2 litreye çıkarılmalı, çay ve kahve buna dâhil edilmemelidir”.

uzmanından mevsim geçişlerine yönelik uyarılar

“Vitaminler kontrollü alınmalı”

Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu vitamin takviyelerinin eğer başka bir probleme sebep olmayacaksa kullanılmasının gerekli olduğundan bahsederek sözlerine şöyle devam etti: “Besinleri besin değerini koruyarak hazırlamak ve pişirmek, tek tip beslenmeden kaçınıp çeşitliliğe özen göstermek gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok sayıda, yüksek dozlarda takviye almak bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir, ilaç etkileşimlerine, karaciğer-börek sorunlarına, alerjilere yol açabilir. Genel olarak yeterli ve dengeli beslenen, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde gıda takviyesi için yeterli kanıt yoktur. Özellikle beslenme, uyku, egzersiz gibi bağışıklığı etkileyen diğer faktörleri iyileştirmeden takviyelerden fayda beklemek doğru bir yaklaşım değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat