Gündem

Uzmanından, Kışlık Konservelerdeki Tehlikeye Karşı Uyarı!

Kış aylarının vazgeçilmezi konservelerdeki gıda zehirlenmeleri insan hayatını tehlikeye sokabiliyor. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Memnune Şengül, “Konservelerden gerçekleşen gıda zehirlenmelerine daha çok evde üretilen konserveler neden olabiliyor. Konserve yaparken halkımızın yanlış yaptığı en önemli husus, cam kavanoz kapaklarının tekrar tekrar kullanması.” bilgisini verdi.

Prof. Dr. Şengül, kış ayında tüketilmek üzere ülke genelinde yoğun bir konserve hazırlığı içine girilen bu günlerde, gıda zehirlenmelerine karşı dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Yaz ayında bol meyve ve sebze bulunabilmesinden dolayı kışın ortaya çıkan eksikliğin giderilmesi adına başvurulan konserve yönteminin muhafaza koşulları olduğunu belirten Prof. Şengül, çürümüş, ezilmiş meyve sebzelerin kullanılmaması gerektiğine değiniyor.

Konserve yapımı için kullanılan cam kavanozların boyun kısmındaki tırnaklarında çatlak ve aşınma gibi durum olmadığında birkaç defa daha kullanılabileceğini söyleyen Şengül; “Konservelerden gerçekleşen gıda zehirlenmelerine daha çok evde üretilen konserveler neden olabiliyor. Konserve yaparken halkımızın yanlış yaptığı en önemli husus, cam kavanoz kapaklarını tekrar tekrar kullanması. Konservecilikte kavanoz kapakları bir sefere mahsus kullanılmalıdır çünkü evlerde bıçakla ya da kapağı ısıtıp kavanozu ters çevirerek kapaklar açılıyor, o sırada kapak zarar görüp özelliğini kaybediyor. Kapak zarar gördüğünde, tırnak kısmında çatlak varsa, kapak tam oturmazsa ne kadar uygun işlem yaparsanız yapın içeriye hava ve mikroorganizmaların girişiyle konserve bozulacaktır.” diye konuştu.

Prof. Dr. Şengül, konservede oluşan mikroorganizmaları yok etmek için yeterli sürede kaynatmanın önemine değinerek açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Evlerde yeterli ısıl işlem yapılmadığından da kap kaçak yıkanmış olsa bile sterilizasyon yeterli olmazsa, meyve-sebzeden bulaşan ve konserve içinde kalan mikroorganizmalar, konservenin depolanma sırasında çoğalarak bozulmalara neden oluyor. Bozuk konserve de tüketildiğinde zehirlenmelere neden oluyor.”

“Kavanozlar bir gece ters çevirip bekletilmeli”

Prof. Şengül, yeterli miktarda kaynatılan kavanozların bir gece ters çevrilip bekletilmesi, sıvı sızması varsa o kavanozun kullanılmaması gerektiğinin de altını çizerek, konserve kavanozlarının karanlık ve serin yerde muhafaza edilmesini ve açıldığında en fazla 2 günde tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Prof. Dr. Şengül, “Konservede eğer mikroorganizma kaldıysa ya da sızdırma varsa depolama sırasında mikroorganizma gelişip toksin üretebiliyor. Özellikle fasulye, bezelye gibi düşük asitli gıda konservesinde clostridium botulinumun neden olduğu bir bozulma meydana geliyor ve bu mikroorganizmanın neden olduğu zehirlenmeye botulizm diyoruz, ölüme kadar götürüyor.” dedi.

Üretim aşamasına uygun hazırlanan konserve kapaklarının hafif içe göçük olduğunu kaydederek, son olarak şu bilgileri paylaştı; “Konserve kapağı şişmişse, konserveyi açtığınızda kötü koku, ekşime, köpürme varsa bunlar bozuktur ve tüketilmemesi lazım. Marketlerdeki konservelerde ise kapakta ve teneke kutularda şişlik, ezik ve göçük varsa bunlar satın alınmamalı. Kavanoz kapakları konservecilikte tek kullanımlıktır, birkaç sefer aynı kavanoz kapağını konserve yapımında kullanmamak gerekiyor. Kavanozların boyun kısmındaki tırnaklarında çatlak olmaması lazım.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu