Gündem

Uzmanından, Kalp ve Hipertansiyon Hastalarına Uyarı!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, sıcak havaların en yüksek seviyelere ulaştığı bu günlerde yetersiz sıvı alımının kalp ve hipertansiyon hastalarında ritim bozukluğu ve bayılma gibi rahatsızlıklara yol açabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların insan vücuduna olumsuz etkilerinden söz ederek şu uyarılarda bulundu; “Zaten normal şartlarda yaz aylarında bazı hastaları risk grubu olarak değerlendiriyorduk. Ancak son yıllarda mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklıklar ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Özellikle kalp ve hipertansiyon hastaları yaz döneminde çok dikkatli olmaları gerekiyor.”

Prof. Dr. Servet Altay, risk grubundaki hastaların gerekli olmadıkça dışarıya çıkmaması gerektiğinin altını çizdi. Yaz aylarında sıvı tüketiminin önemine değinen  Altay, tuz ve şeker içeriği yüksek içeceklerden kaçınılması gerektiğini de vurguladı.

Risk grubundaki hastaların dikkatli olmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Altay şu açıklamalarda bulundu; “Özellikle kalp ve hipertansiyon hastaları sıcaklığın en yüksek dereceye ulaştığı zamanlarda zorunlu haller dışında dışarıda bulunmamalı. Bu hastalar dışarı çıkacaklarsa günün erken saatlerinde ve gece serinliğinde dışarı çıkmalarını öneriyoruz. Bu gruptaki hastaların sıvı tüketimine dikkat etmeleri gerekli. Sıvı kayıpları bu hastalarda tansiyon düşüklüğüne ve kalp yetersizliğinde ilerlemelere neden oluyor. Bayılma, aritmi ve birçok probleme yol açabiliyor. O yüzden suyu muhakkak uygun biçimde tüketmeleri gerekiyor. İlaçlarını aksatmadan kullanmaları, eğer uzun bir tatile çıkacaklarsa doktorlarına muayene olup gitmeleri gerekiyor.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu