Gündem

Uzmanından Açıklama: Ocak Zammı Sonrası Memur Maaşı Minimum Yüzde Kaç Oranında Artacak?

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren memur maaşı zam oranları belirlendi. 11 üyeden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında toplandı.

Toplantı sonucunda, 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam belirlendi. Bu oranlar, 65 yaş aylığı ve engelli ile evde bakım maaşı alanları da etkileyecek. Toplamda, 8 milyondan fazla kişi bu zam oranlarından doğrudan etkilenecek.

“OCAKTA MEMUR MAAŞININ MİNİMUM YÜZDE 43 ARTMASI ÖNGÖRÜLÜYOR”

AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, zam oranlarının açıklanması ardından enflasyon farkı ile birlikte öngörülebilen maaş zamlarına ilişkin değerlendirme yaptı. Zengin,şöyle devam etti:

“Şu andaki projeksiyonlara göre, temmuz ile aralık 2023 tarihinde beklenen enflasyon, ki genellikle Merkez Bankası’nın beklentisinin üzerinde açıklanıyor. O rakamlar yıllık yüzde 58’e revize edildi. O gerçekleşse bile, projeksiyonlara göre, yüzde 32’ye yakın enflasyon oluştuğu varsayılıyor. Ve bunun altının üzerindeki kısmı da 25,26 puanlık bir enflasyon farkı.

Enflasyon farkı kümülatif etkiliyor. Yani 25,26 puan ile 15 puanın kümülatif yansıması yüzde 43 civarında. Dolayısıyla enflasyon farkıyla birlikte ocak ayında minimum düzeyde memur ve memur emeklilerinin yüzde 43 düzeyinde maaşları artacak. Merkez Bankası’nın beklentisi diyelim ki iki puan yukarıya bir artış gösterdiğinde bu puan 45 olacak. Beş puan yükselse bu rakam yüzde 48,49 olacak.

Şu andaki mevcut tablo bu. Ancak sendika tarafı bu enflasyon farkını geçmiş dönemdeki kayıpları telafi eden bir rakam olarak görüyor. Kamu maliyesi açısından da ocak ayı maaşlarının yüzde 15 değil enflasyon farkı ile yüzde 43 bir artış öngörülüyor.”

“OCAKTA YÜZDE 40-45’e YAKIN BİR ARTIŞ OLACAK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan daha önce yaptığı açıklamalarda memur ve emeklisine 40-45 oranında artış olacağını ifade etmişti. Bakan Işıkhan, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme Hizmet Kolları İmza Töreni’nde yaptığı açıklamada, “Ocak 2024’te yüzde 40-45’e yakın bir zam artışı olacak tüm kamu görevlilerimize. Bence bu çok önemli bir rakam.” demişti.

“ÇALIŞANLARIMIZI ENFLASYON KARŞISINDA KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bakan Işıkhan, zam oranları açıklandıktan sonra yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Kamu görevlilerimiz adına talep edilen 50 maddenin aynı şekilde kabulü ve diğer sosyal haklar hususunda da önemli kazanımlara imza attık. Sosyal devlet anlayışımızla çalışanlarımızı enflasyon karşısında korumaya devam edeceğiz.” (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu