Gündem

Uzmanı Açıkladı: Cep Telefonları Çocuklarda Miyop Riskini Artırıyor mu?

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Evereklioğlu, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte insanların gözüne zarar veren faktörlerde artış olduğunu söyledi. Bu gelişmelerden çocukları uzak tutmanın zor olduğunu aktaran Evereklioğlu , telefonda küçük nesneleri görebilmek için gözün daha fazla efor sarfettiğini ve kasılma oluştuğunun gözlemlendiğini açıkladı.

Evereklioğlu, dijital ekran süresinin fazla olması ve teknolojik aletlerin özellikle oyun için uzun süre kullanılmasının miyobun hızla ilerlemesine neden olabileceğinin altını çizerek, şunları aktardı:

“2023 yılında, böyle bir çağda hiçbir çocuğa tabletle oynama, bilgisayara bakma diyemeyiz. Bunu yaptığınız zaman bu sefer çocuğun teknolojide geri kalmasıyla ortaya çıkan psikolojik problemler olabiliyor. Bunu sıfırlayamayız ama bunun saatini sınırlayabiliriz. Yani cep telefonunda oyun oynamak yasak diyebiliriz. Cep telefonu adı üstünde, telefon etmek için üretilmiştir. Orada oyun oynamak için değil ama tablet bilgisayarlarda biraz daha büyük bir ekran olduğu için günde 1-2 saat oynayabilirsiniz diyebiliriz ama 10 saat olmaz.”

Evereklioğlu, göz sağlığı için sosyal aktivitelere katılmayı tavsiye edereki, “Günde en az 2 saat dışarıda bisiklete binen, futbol, basketbol oynayan, yani sokakta arkadaşlarıyla gezenlerde miyop gelişiminin daha yavaş olduğu, ilerlemesinin yavaşladığı görülmüştür.”

Günlük En Az 2 Saat Sosyal Faaliyette Bulunulmalı

Öğrencilerin öğrenimleri boyunca sürekli evde oturup ders çalışmasının da yanlış olduğuna değinen Evereklioğlu, “Günde en az 2 saat sosyal faaliyet yapmak faydalıdır. Bu tekvando, karate, yürüyüş ve futbol olabilir. Çocuklarımızı bunlara yönlendirmemiz lazım. Yakın mesafeden bakmak ve karanlık ortamda ders çalışmak da miyobu hızlandırıyor. Yani güneş ışığından faydalanarak ders çalışan bir çocukta miyop gelişimi, ilerlemesi biraz yavaşlıyor.” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki miyop hastası sayısında ciddi yükseliş beklediklerini dile getiren Evereklioğlu, “2050 yılında dünyanın yüzde 50’sinin miyop olacağı hesaplanıyor. Çok ciddi bir rakam. Yani her 2 kişiden biri sokakta gözlükle dolaşacak, lazer yaptırmadıysa. Bunlar Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’nun en saygın dergilerinde yayımlanmış, kapaklarda çıkmış klasik bilgiler haline geldi.”diyerek açıklamalarını sonlandırdı. (Kaynak: DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu