Gündem

Uyku Apnesi Hipertansiyon ve Kalp Hastalıklarına Yol Açıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay uyku sırasında solunumun geçici olarak durması olarak bilinen uyku apnesinin geçtiğimiz yıllarda görülme sıklığının arttığını söyledi.

Uyku apnesinin baş sebeplerinden birinin obezite olduğunu açıklayan Altay, “Türkiye, Avrupa’da obezitenin en çok görüldüğü ülkelerin başında geliyor. Son 10 yılda ciddi bir obezite artışı var ve aşırı kilo uyku apnesinin en önemli sebeplerinden. Uyku apne sendromu bulgusu olanlar uyku laboratuvarlarına başvurup tanı alabilir ve tedaviye başlanır.” şeklinde ifade etti.

Uyku apnesinin kardiyovasküler hastalıklarla ilgisinin bulunduğu ve konuyla ilgili farkındalığın artırılmasının önemli olduğuna değinen Altay, uyku apnesinin hipertansiyon ve kalp hastalıklarına sebep olarak hayat kalitesini düşürdüğünü söyledi.

Uyku apnesinin pek çok ölümcül hastalık için risk içerdiğini açıklayan Altay, sözlerini şöyle bitirdi:

“Uyku apnesi hipertansiyonun en önemli nedenlerinden, özellikle dirençli hipertansiyon. Küçük kan basıncının yüksekliğiyle giden, geceleri düşmeyen tansiyonlara neden olabiliyor. Kalp yetersizliği ve kalp ritim bozukluklarına yol açıyor. Akciğer hipertansiyonu gibi sinsi bir hastalığının altında yine uyku apnesi çıkabiliyor. Kronik hipertansiyona bağlı aort anevrizmalarına neden olunabiliyor. Hastaların fonksiyonel kapasitelerinin azalması gibi birçok tabloda bu sendromun nedeninin görebiliyoruz. Beyin kanaması ve felç durumlarında da uyku apnesinin yer aldığını görüyoruz.” (Kaynak: AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat