Sağlık Makaleleri

Üst Solunum Yolu Hastalıklarında Artış Var

Doç. Dr. Süheyla Kömür, pandeminin ardından maske, mesafe, hijyen kurallarının esnetilmesiyle birlikte üst solunum yolu hastalıklarında artış yaşandığını belirtti.

Kömür, üst solunum yolu hastalıklarının en yoğun yaşandığı dönemden geçtiğimize dikkat çekerek vatandaşlara dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu.

Doç. Dr. Kömür, pandeminin ardından maske kullanımının neredeyse ortadan kalktığını ifade ederek, “İnsanların maske, mesafe, hijyen kurallarına ara vermesi nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış var. Bunlardan korunmak mümkün. Bunun temel yolları pandemi döneminde uyguladığımız yöntemlerle aynı. Maske çok önemli özellikle hasta olan kişilerin maskeyi takması hastalığı etrafa bulaştırmamada çok etkili. Solunum yolu virüsleri kişilerin salyalarıyla, tükürükleriyle, hapşırık, aksırıkla etrafa bulaşıyor. Biz bunları elimizle aldığımızda elimize, yüzümüze, ağzımıza, gözümüze götürdüğümüzde enfeksiyon kapabiliyoruz. Elimizi sık sık yıkarsak bu tür enfeksiyonlardan uzaklaşmamız mümkün. Toplu yaşam alanlarını kullandıktan sonra el hijyenine dikkat etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

üst solunum yolu hastalıklarında artış var

“65 yaşın üzerindeki vatandaşlarımıza grip aşıları tanımlandı”

Grip aşısının Sağlık Bakanlığı tarafından koordine edilmeye başlandığından bahseden Doç. Dr. Süheyla Kömür, “Şu anda 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarımıza grip aşıları tanımlanmış durumda. Aşı yaptırmak için aile hekimlerine başvurabilirler. Yine gebelere de yapılmaya başlandı. Grip olmak istemeyen herkese yaptırmayı öneriyoruz. Özellikle riskli grup dediğimiz gribin komplikasyonları gribin yol açabileceği ağır hastalıklar açısından risk altındaki kişiler kesinlikle yaptırmalı. Bunlar ileri yaşlardaki şeker hastaları, kanser hastaları, kortizon gibi bağışıklık sistemini düşürecek ilaçlar kullananlar, sağlık personeli, bakım evlerinde yaşayanlar ve onlara hizmet verenler, kalp hastaları, KOAH, astım gibi hastalara başta olmak üzere herkese grip aşısını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kömür, geçtiğimiz 2 sene içerisinde neredeyse grip vakası görmediklerini söyleyerek, “Bunu pandeminin getirdiği korku ve buna bağlı kurallara uyuma bağlıyoruz. Fakat gördüğünüz gibi şu an maske takılmıyor. Pandemi sonrası herkes rahatlama evresine girdi. Lütfen bu kurallara uymaya devam edelim” şeklinde uyarılarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu