Sağlık Makaleleri

Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Unutkanlığı önlemek için egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz, tanıdık yerlere yerleştirerek zihnin şeyleri hatırlamasına yardımcı olur. Alışveriş listelerini hatırlamak için loci yöntemi de kullanılabilir. Bu ipuçları her yaş grubu için yararlıdır. Düzenli egzersiz yapmalı, öğrendiklerinize dikkat etmeli ve bazı şeyleri tekrarlamalısınız. Bu ipuçlarını takip ederek unutkanlık önlenebilir.

Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Unutkanlığa ne iyi gelir sorusu arama motorlarında sıkça aratılan aramalar arasında yer alır. Egzersiz, beynin adlar ve konumlar gibi uzun süreli anıları depolamasına yardımcı olur. Ayrıca beynin görevleri hatırlamasına yardımcı olur. Düzenli egzersizler denge ve koordinasyonu geliştirir ve düzenli kuvvet antrenmanları görev performansını iyileştirir. Egzersiz, bilgiyi öğrendikten sonra dört saat boyunca saklamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bilişsel sağlığı iyileştirir ve bunama riskinizi azaltır.

Egzersiz ayrıca, yaşa bağlı unutkanlığı önlemeye yardımcı olabilecek sağlıklı beyin hücresi büyümesini destekler. Her türlü egzersiz hafızaya yardımcı olabilir. Ek olarak, fiziksel aktivite sağlıklı bir kalp ve vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olabilir ve kronik hastalık riskini azaltabilir. Ayrıca, fiziksel aktivite ruh halinizi ve uyku düzeninizi iyileştirir. Son olarak, daha sonraki yaşamda bilişsel bozulmaya neden olabilecek stres seviyelerini azaltır.

unutkanlığa ne i̇yi gelir?

Bilgiye dikkat edin

Bilgileri saklama yeteneğinizi geliştirmenin birkaç yolu vardır. Bir yöntem, yeni şeyler öğrenirken birden fazla duyuyu meşgul etmektir. Bu, çalıştığınız şeyi görselleştirmenize ve sözlü olarak ifade etmenize yardımcı olur. Başka bir teknik, büyük bilgi parçalarını daha küçük parçalara bölmektir. Örneğin, 10 basamaklı bir telefon numarasını, üç basamaklı alan koduna, üç basamaklı ön ekine ve kalan dört basamağa bölmek, bilgileri daha iyi tutmanıza yardımcı olabilir. Bir başka yararlı strateji, bilgileri sık sık prova etmektir.

Hafızanızı geliştirmenin bir başka yolu da çok fazla ilaç almaktan kaçınmaktır. İlaçlar beyni etkiler ve yeni bilgilere odaklanmayı zorlaştıran uyuşukluğa veya kafa karışıklığına neden olabilir. Belleği etkileyen yaygın ilaçlar arasında antihistaminikler, antidepresanlar ve kas gevşeticiler bulunur. Bu ilaçları almamanın yanı sıra, hafızanızı geliştirmek ve unutkanlığı önlemek için meditasyon gibi sağlıklı alışkanlıklar da uygulayabilirsiniz.

Araştırmacılar, belirli bir fikir veya konsepte tekrar tekrar maruz kalmanın, akılda tutmayı arttırdığını göstermiştir. Bu işleme aralıklı tekrar denir. Var olan hafızayı güçlendirmede ve unutkanlığı önlemede oldukça etkilidir. Bu teknik çok zaman ve çaba gerektirir, ancak öğrenmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, daha önce öğrenilen materyallerle yeni bilgilerin konsolidasyonunu da geliştirir.

Bu yöntem, yeni bilgileri akılda tutmak için beyne tıkmaktan daha etkilidir. Bilgileri en uygun aralıklarla gözden geçirdiğiniz aralıklı tekrarı içerir. Bu yöntem, bilgileri daha iyi hatırlamanıza yardımcı olur çünkü sizi aktif hatırlamaya zorlar. Yeni bilgilerin kalıcılığını artırmak için bu yöntemi herhangi bir eğitim biçiminde kullanabilirsiniz.

unutkanlığa ne i̇yi gelir?

Egzersiz yapmak

Egzersiz, hafızanızı geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Yeni beyin hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur ve beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı geliştirir. Fiziksel aktivite aynı zamanda beyin gelişimi ve hafıza için önemli olan büyüme faktörlerinin üretimini de artırır. Ayrıca beynin bilgiyi işleme ve net bir şekilde düşünme yeteneğini de geliştirir. Birçok çalışma, düzenli olarak egzersiz yapmanın yaşa bağlı bunamaya karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Egzersiz ayrıca beyin sağlığını destekler ve aterosklerotik serebrovasküler hastalığı hafifletir. Primer vasküler demans nadir olmakla birlikte, serebrovasküler küçük damar hastalığı sıklıkla demansın başlangıcı ile ilişkilidir. Bu durum, yaşa bağlı sinaps ve nöropil kaybı gibi nörodejeneratif süreçlere eklenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat