Sağlık Makaleleri

Türkiye’nin İlk Fitoterapi Merkezi: Fitoterapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi

Son dönemlerde artan salgınlarla birlikte sağlığımızdan endişe duyarken bitkilerle hastalıkların tedavi edebileceğinden ve Türkiye’de tıbbi aromatik bitkiler konusunda eksikliğin yaşandığından bahseden Fitoterapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Kartal açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin ilk fitoterapi merkezi, Fitoterapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Kartal, “Türkiye’de şöyle bir eksik var; tıbbi aromatik bitki, mesela doğru papatya nereden alınacak bu belli değil. En kaliteli bitkileri bizden edinebilirler, en çok rağbet gören; bir defa kudret narı, çörek otu yağımız. Doğru dozda doğru bitkiyi kullanırsanız hastalıklarını tedavi edebilirsiniz yoksa zarar da verebilir. Yolların kenarında açıkta satılıyor, o bitkileri kesinlikle almasınlar” dedi.

Dünya genelinde kimyasal ilaçlardan ziyade bitkisel tedavilere olan ilginin arttığı konuşuluyor. Türkiye’nin YÖK tarafından onaylı ilk fitoterapi(bitkilerle tedavi) merkezi olarak adlandırılan 7 yıl önce törenle açılan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi de bu kapsamda önemli çalışmalar sürdürülüyor. FİTOMER tedavi amacıyla bitkisel ürünlerin kullanılmasıyla ilgili araştırmalar, bitkisel ürünlerin standardizasyonu, kalite kontrolleri ve ruhsatlandırma gibi pek çok alanda uzman desteği veriyor. Yararlı bitkilerin üretimine dair yürütülen çalışmalarda bulunan uzmanlar, Türkiye’nin bitki türü açısından çok zengin bir florayası olduğunu vurguluyorlar.

“Türkiye’nin bitkisel alandaki endüstrisine inanılmaz katkımız olacak. “

Fitoterapi merkezinden ve yürütülen çalışmalardan bahseden FİTOMER Müdürü Prof. Dr. Murat Kartal, “2015 yılından beri bitkisel endüstrinin gelişmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Analiz, kalite kontrol kısmımız var, burada endüstri ürünleri nasıl daha iyi hale getirebilir, kalite konusunda yetiştiricilere, ham madde üreticilerine, son ürün üreticilere yardımcı oluyoruz. Büyük bir projemiz var; bu proje gerçekleştirildiği anda Türkiye’nin bitkisel alandaki endüstrisine inanılmaz katkımız olacak. ”

“En kaliteli, doğru bitkileri fitoterapi merkezinden edinebilirler”

“Türkiye’de şöyle bir eksik var; tıbbi aromatik bitki mesela doğru papatya nereden alınacak bu belli değil. İhtiyaç olması durumunda en az bir kilogram olmak şartıyla her bitkiyi temin edip satabiliyoruz. Bizim çiftliklerle anlaşmalarımız var. En kaliteli, doğru bitkileri fitoterapi merkezinden edinebilirler. En çok rağbet gören; bir defa kudret narı, çörek otu yağımız bir numara. Çünkü biz bütün analizleri yapıyoruz. Çörek otu yağında timokinon denen bir madde var. Bu olmadan o çörek otu yağının size faydalı olması mümkün değil. ”

“Türkiye’nin her yöresinden analiz için geliyorlar. Bitkisel ilaç hammaddesi üretebileceğimiz bir alanımız var. Türkiye’de aslında başka bir üniversitede yok. Bitkilerden ham maddeleri elde edip bu hammaddeleri kozmetik, gıda takviyesi endüstrisine satıyoruz. Yakında ilaç endüstrisine satmayı başaracağız. Bizim ürünleri alıp kendi eczanelerinde satanlar var. Doğru dozda doğru bitkiyi kullanırsanız hastalıklarını tedavi edebilirsiniz. Doğru ürünü kullanmazsanız sağlığınıza fayda etmeyebilir, zarar da verebilir. Yolların kenarında açıkta satılıyor o bitkileri kesinlikle almasınlar, toz giriyor bir takım böcek girebilir. Paketlenmiş ürünler daha doğru ürünler.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu