Sağlık Makaleleri

Türkiye’nin Global Sağlık Hizmeti Markası “HealthTürkiye” Projesinin Detayları Belli Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda yaptığı konuşmada bahsettiği, Türkiye’nin sağlık turizmine katkı sağlaması beklenen “HealthTurkey” projesinin detayları belli oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye sağlık hizmetlerini tüm dünyayayla tanıştırmak ve sağlık turizmine katkı sağlamak amacıyla duyurusunu yaptığı Türkiye’nin uluslararası sağlık hizmeti markası “HealthTürkiye” ile sağlık turizmini ileriye taşımak hedefleniyor.

“HealthTürkiye” hakkında bakanlık binasında açıklama yapan yetkililer, çatı marka ile Türkiye’nin öncü olarak bulunduğu sağlık turizminin daha da yaygınlaşmasını hedeflediklerini duyurdu. HealthTürkiye sağlık markası hakkında açıklama yapan Dr. Ebru Aydın, “Sağlığın küresel yıldızı olarak uluslararası sağlık hizmetlerini tüm dünyaya tanıtmak ve bu hizmetlerine ivme kazandırmak amacıyla oluşturulan Türkiye çatı markası altında akademik desteği sağlamak üzere önemli bir bileşen olarak Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USAŞ) Akademi kurulmuştur. Bu akademi ile sağlık turizmi alanında sektörde hizmet vermekte olan bütün çalışanlara eğitim desteği vermek, bununla birlikte uluslararası arenada, yurt dışındaki sağlık personelini ülkemizdeki sağlık profesyonellerimizle ve sağlık altyapımızla birleştirmek üzere uluslararası sağlık meslek turizmi çalışmaları başlatılmıştır” şeklinde ifade etti.

Global sağlık hizmetlerinin Türkiye’nin tanınmasında büyük rol oynayacağını söyleyen Mehmet Karakaya, “Uluslararası sağlık hizmetleri alanında ülkemizde sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik hizmetlerini desteklemek ve koordine etmek USAŞ’ın kuruluş kanunlarında belirtilenlerden bazıları. Bu çerçevede ülkemizin uluslararası sağlık hizmetleri alanında da en çok tercih edilen ülke olabilmesi için HealtTürkiye çatı markası oluşturulmuştur. Çatı marka ile ülkemizin güçlü sağlık sistemini ve bu sistemi oluşturan kamu, özel tüm paydaşların uluslararası alanda etkin bir şekilde tanıtılması amaçlanmaktadır” dedi.

“HealtTürkiye” projesinin amacı doğrultusunda web portalının da açıldığını dile getiren Karakaya, şöyle devam etti: “Bu amaç için çatı marka altında yapılan çalışmalardan biri de HealtTurkey web platformudur. Bu platform Türk sağlık sisteminin, sağlık tesislerimizin ve ülkemizin tanıtımını kapsayan sağlık turizmi portalı olarak faaliyet göstermektedir. Sağlık hizmeti almak için tercih eden veya tercih etmek isteyen uluslararası misafirlerimiz burada sağlık tesislerimize kolayca ulaşabilir. Ardından sağlık tesislerimizden tedavilerine ilişkin bilgiler de alabilmektedir.”

Ayrıca çatı marka altında geliştirilen karma gerçeklik ile öğrencilere insan anatomisinin kolay bir şekilde öğretilmesi de planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu