Sağlık MakaleleriGündem

Türkiye’den Mezun Doktor Musayev, Azerbaycan’da Modern Kalp Damar Cerrahisine Öncülük Ediyor

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gören Azerbaycanlı Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Kamran Musayev, mezuniyeti sonrasında döndüğü ülkesinde modern kalp damar cerrahisinin öncülüğünü üstlendi.

Türkiye’de aldığı eğitimi sonrasında ülkesine devam ettiği meslek kariyerinde ilklere imza atan 50 yaşındaki Musayev, günümüzde Azerbaycan’ın en önemli cerrahları arasında yer buluyor. Bakü’deki Merkezi Klinik Hastanesinde Başhekim olan Musayev, aynı zamanda Azerbaycan Kalp Damar Cerrahisi Derneğinin başkanı.

Musayev, tıp alanındaki kariyerine 1990 yılında Azerbaycan Tıp Üniversitesinde başladı. Alandaki eğitimine Türkiye’de devam etti.

1992 yılında Azerbaycan’dan Türkiye’ye gönderilen 10 tıp öğrencisinden biri olan Musayev, 1996’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimini de tamamlayan Musayev, bir süre de İstanbul’da özel hastanede göre yaptı.

Musayev, sağlık sisteminde modernizasyon programlarına destek vermek için devlet tarafından ülkesine davet edildi.

Tecrübelerini ülkesinde uygulamak için Azerbaycan’a dönen Musayev, orada kalp ve damar cerrahisinde pek çok ilke imza attı.

Azerbaycan’da ilk kez yapay kalp naklini yapan Musayev, bu zamana kadar 15 binin üzerinde kalp ve damar ameliyatı yaptı. Musayev beraberinde daha fazla hastanın hayatını kurtarabilmek için çok sayıda da öğrenci yetiştirdi. Başarıları ve çalışmalarından kaynaklı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından devlet onur unvanı “Emektar Hekim” ile ödüllendirildi.

Prof. Dr. Musayev, Türkiye’de aldığı eğitiminin etkilerini ve Azerbaycan’da sürdürdüğü faaliyetlerini paylaştı.

Azerbaycan’da yirmi yılı aşkın süredir kalp damar cerrahı olarak görev yaptığını belirten Musayev, ülkesinde modern sağlık sisteminin ve kalp damar cerrahisinin ilerlemesine katkıda bulunmaya çalıştığını anlattı.

Prof. Dr. Musayev, 90’ların başında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan ettiğini fakat sistemin sosyal ve ekonomik yönden çöktüğünü belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“1990’lı yıllarda eski Sovyet coğrafyasında eğitim ve sağlık sistemi de çökmüştü. Karabağ sorunu da o yıllarda başladı. Biz bu sorunları yaşayarak büyüyen nesil olduk. O zamanlarda bizim tek hedefimiz kendimizi kendi alanlarımızda yetiştirip ülkemize ve milletimize hizmet etmekti. Ben daha küçük yaşlarımda doktor olmayı istiyordum.

Azerbaycan bağımsızlığını kazandığı zamandan itibaren de tıp eğitimini Türkiye’de almak istedim çünkü Türkiye’nin tüm Azerbaycanlılar için yeri çok özel. Biz bir millet iki devletiz. Benim için şahsi olarak biraz daha derin anlamı var. Benim doğduğum yerler Batı Azerbaycan’ın (şimdiki Ermenistan) Amasya ilçesi Türkiye’nin Kars ili ile sınırdı. Biz, Sovyet coğrafyasında yasak olmasına rağmen TRT izleyerek büyüdük. Çocukluğumdan beri Türkiye benim için bir hayaldi. Çok şükür ki 1990’lı yıllarda Azerbaycan bağımsızlığını kazandı ve ben eğitimimi Türkiye’de devam ettirdim.”

Musayev, Türkiye’de aldığı eğitimle ilgili “Türkiye’ye tıp eğitimine giden ilk 10 kişi olarak kendimizi bugün de çok şanslı görüyoruz. Türkiye’nin en iyi ve en köklü üniversitesinde eğitim aldık. Hepimizin o zaman da bugün de tek hedefimiz vardı. Eğitimi bitirdikten sonra Azerbaycan dönerek hem milletimize hizmet etmek hem de sağlık sisteminin yeniden kurulmasına katkı sunmak bizim hedefimizdi. O yüzden de uzmanlık eğitimi biter bitmez Azerbaycan’a döndüm.

Azerbaycan’da çalışmaya başladıktan sonra da Türkiye ile irtibatımızı kesmedik. O Türkiye’deki değerli hocalarımız ve meslektaşlarımızla birlikteliğimiz, çalışmalarımız devam ediyor. Merkezi Klinik Hastane modern kalp damar cerrahisi ve kardiyolojinin başlatıldığı ilk hastanedir. Ülkemizde modern kardiyoloji ve kalp damar cerrahisinin kurulmasında Türkiye’de yetişen benim gibi Azerbaycanlı genç doktorlar ile bize desteğini devam ettiren Türkiye’den meslektaşlarımızın çok ciddi rolü olmuştur.” şeklinde konuştu.

Kendisi gibi Türkiye’den mezun olan doktorların Azerbaycan sağlık sisteminin gelişmesinde son derece önemli rolü olduğunu belirten Musayev, “Türkiye’den öğrendiğimiz iki önemli şey var. Bunlar birisi benim için kalp damar cerrahisi. Kalp damar cerrahisi benim gerçek sevdam. Ben bunu Türkiye’de öğrendim ve ömür boyu hakkını ödeyemem. Türkiye’den bir şey daha öğrendik, o da insan yetiştirmektir. Geçtiğimiz 20 yılda kalp damar cerrahisindeki başarılarımızla birlikte insan yetiştirmeye de çalıştık. Çok sayıda kalp damar cerrahı, kardiyolog ve diğer branşlardaki sağlık çalışanı yetiştirmeye çalıştık. Yanımızda yetişen doktor ve diğer sağlık çalışanları Bakü ve diğer şehirlerde milletimize hizmet ediyorlar ve biz bununla gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu