Sağlık Makaleleri

Türkiye’de Uyuz Vakaları Artış Gösteriyor!

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Sinan Özçelik, Türkiye’de gün geçtikçe uyuz nedeniyle hastaneye başvuranların sayısının arttığını belirtti. Özçelik, “Bebeklik döneminden tutun da erişkin yaş dönemine ve yaşlılara kadar tüm yaş grubundan kadın erkek farketmeksizin hastalar geliyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz 5-6 yıllık süreçte Türkiye’deki kaşınan uyuz vakalarında artış görüldüğü ve aile tedavisinin son derece önemli vurgulayan Özçelik, “Ailede tedaviyi uygulamayan kişiler olduğu için aylardır hatta 2 yıldır kaşınan uyuz vakaları geliyor” dedi.

Uyuz vakasıyla hastanelere başvuruda bulunan vakaların sayısında artış yaşandığını belirten Başkent Üniversitesi Adana Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sinan Özçelik, “Ülkemizin tüm bölgelerindeki çalışan hekim arkadaşlarla yaptığımız toplantılarda ve kongrelerde yine benzer şekilde paylaşımlar yapılıyor. Bilimsel çalışmalarda da 2017-2018 yılından bu yana ülkemizde uyuz vakalarında artış olduğu söyleniyor. Bebeklik döneminden tutun da erişkin yaş dönemine ve yaşlılara kadar tüm yaş grubundan kadın erkek farketmeksizin hastalar geliyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu