Gündem

Türkiye’de Her Yıl Binlerce Kişi Kansere Yakalanıyor!

Antalya Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Eşşe Çelik, Türkiye’de görülen kanser vakalarının hızla arttığını, yılda 6 bin kişinin kansere yakalandığını ve dünyada ise bu rakamın yaklaşık olarak 1 milyon olduğunu bildirdi. En sık görülen kanser türleri erkeklerde; kolon kanseri, akciğer, prostat ve mesane kanseri; kadınlarda; meme kanseri ve rahim ağzı kanseri olduğunu söyleyen Dr. Çelik, kanser belirtilerini ve bu belirtileri gösterenlerin hastaneye başvurmaları konusunda uyardı.

Dr. Eşşe Çelik, Ayrıca, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde de kanser vakalarında hızlı bir artış olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu; “Buna rağmen erken teşhis çerçevesinde yapılan tarama sayılarında düşüş yaşandığı görülüyor. Erken tanı ve tarama çerçevesinde yapılan gaitada gizli kan ve smear aile hekimlerinde, mamografide devlet hastanelerinde ücretsiz yapılıyor”

“Kanserler büyürken sınır tanımazlar”

Kanserin tehlikesi hakkında bilgilendirme yapan Dr. Çelik, kanserin ciddiyetini, “Kanser genellikle sürekli ve hızlı büyüyen tümörlerdir. Kapsülleri yoktur, büyürken sınır tanımazlar; çevresindeki dokuların ve damarların içine girerler. Sıklıkla metastaz yaparlar. Tedavi edilmeyen ya da tedavisi gecikmiş kanserler ölümcüldür” şeklinde ifade etti.

Kanserin en yaygın belirtilerinden bahseden Dr. Çelik, “Açıklanamayan kilo kaybı, topaklar, yumrular veya genişlemiş lenf düğümleri, gece terlemeleri, kanamalar (anormal vajinal kanama, dışkıda kan veya rektal kanama, idrardan kan gelmesi), bağırsak hareketlerindeki değişiklikler (dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik), inatçı ve geçmeyen öksürük, nefes darlığı, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ağrı, kalıcı, şiddetli yorgunluk, cilt değişiklikleri, karında şişkinlik hissi, yutma güçlüğü” olarak tanımladı.

Kanser vakaları hakkında erken teşhisin çok önemli olduğuna işaret eden Dr. Eşşe Çelik, “Erken teşhis hayat kurtarır. Kendimizi önemseyip değer verelim” diyerek vatandaşlara uyarıda bulundu. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat