Gündem

Türk ve İngiliz Doktorlar, Deprem Bölgesi Sahra Hastanelerinde Hizmet Veriyor

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören Devlet Hastanesi’nin bahçesine 24 yataklı sahra hastanesi kuran İngiltere Ordusu ve İngiltere Ulusal Medikal Takımı, Türk doktorlarla omuz omuza depremzedelerin tedavilerini için çalışıyor.

İngiliz doktorlar Türkiye’ye geldi

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.4 şiddetindeki iki büyük deprem sonrasında İngiltere, ordunun sağlık personellerini ve Ulusal Medikal Takımı’nı Türkiye’ye gönderdi.

Depremin etkilerinin en ağır yaşandığı bölgelerden olan Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde zarar gören Devlet Hastanesi’nin bahçesine sahra hastanesi kuran İngiliz sağlık ekipleri, Türk doktorlarla ortak çalışmalarını sürdürüyor. Depremzede vatandaşlarımıza acil servis hizmetinin yanı sıra tercümanlar aracılığıyla poliklinik hizmeti de sağlanıyor.

UK-Med’in CEO’su David Wightwick, yaşanan depremler sonrasında Kahramanmaraş’ta en iyi nasıl fayda sağlayabileceklerine dair çalışma yaptıklarını belirterek, “Depremin hemen ardından bölgeye geldik. Devlet hastanesi kullanılamaz durumdaydı. Burada Türk Sağlık Bakanlığı ile irtibat geçip bir sahra hastanesi kurduk. Türk doktorlarla birlikte acil sağlık hizmeti veriyoruz. Yaralılara ve hastalara poliklinik hizmeti veriyoruz. Burası bir deprem bölgesi ancak burada olmaktan korku duymuyoruz. Biz organizasyon olarak tüm dünyada ihtiyaç duyulan yerlere gidiyoruz ve oradaki insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Deprem nedeniyle oluşan hasarları şehrin genelinde gördüklerini belirten Wightwick, “Türkler çok dayanıklı bir millet. Ülke olarak çok güçlü dayanışma içerisindeler. Bu deprem bölgesinde bile dükkanlarını hemen açarak birbirlerine yardımcı olmaya çalışıyorlar ve hayatlarını normal hale getirmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat