Gündem

Türk Profesörün Araştırmasına 41 Milyon Dolar Devlet Desteği

ABD’de görev yapan Türk profesör Nilüfer Ertekin Taner, Alzheimer hastalığı hakkında çığır açan çalışmasına 41 milyon dolarlık bir devlet desteği aldı.

Prof. Dr. Taner, aynı zamanda Alzheimer Hastalığı Genetiği ve Endofenotip Laboratuvarı’nı da yönetiyor. Alzheimer hastalığının muhtemelen birkaç asır boyunca küresel bir hastalık olacağını ifade eden Taner, buna rağmen umudunun olduğunu söyledi.

Hürriyet gazetesinden Razi Canikligil’in haberine göre, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin bir parçası olan Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’nden verilen beş senelik desteğin, kliniğin tarihinde aldığı en büyük destek olduğu aktarıldı.

Alzheimer Hastalığına İlaç Tedavisi Umudu

Türk profesör Nilüfer Ertekin Taner, Mayo Clinic, Indiana Üniversitesi ve diğer 11 ABD kurumundan en az 80 araştırmacı ve sayısı binleri aşan hastadan alınan veriler kapsamında çalışacak.

Profesör Ertekin Taner, araştırmasında kişinin kendi genleri veya proteinleri hakkındaki bilgilerin hastalığı önlemek, teşhis etmek veya tedavi etmek için kullanılacağını belirtirken şöyle dedi: “Bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanıp yakalanmayacağını, hastalığının ne kadar hızlı ilerleyebileceğini tahmin etmemizi ve nihayetinde bu karmaşık durum için hassas ilaç tedavileri bulabilmemizi sağlayacak biyobelirteçler bulmayı umuyoruz.”

(Kaynak: Hürriyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu