Gündem

Türk-İş Temmuz Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamlarını Duyurdu

Türk-İş, Temmuz 2023’e ait açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması olarak tanımlanan açlık sınırı, 11 bin 658 liraya yükseldi. Aynı dönemde, yoksulluk sınırı da 37 bin 974 lira oldu. Buna göre, asgari ücret olan 11 bin 402 lira, açlık sınırının altında kalmış durumda.

Geçtiğimiz ayda açlık sınırı 10 bin 373 TL, yoksulluk sınırı ise 33 bin 788 TL olarak belirlenmişti. Yani, gıda fiyatları Temmuz ayında aylık bazda %12,38, yıllık bazda ise %70,44 oranında arttı. Bekar bir çalışanın  ise aylık yaşama maliyeti 15 bin 123 TL olarak hesaplandı.

Türk-İş Temmuz Ayı Raporuna Göre Bazı Ürünlerde Şu Şekilde Fiyat Değişiklikleri Oldu:

Süt ve yoğurt fiyatlarında artış  olmazken; peynir fiyatları ortalama yüzde 4 oranında zamlandı. Dana eti fiyatı ise ay bazında ortalama yüzde 6 arttı. Tavuk fiyatları ise yüzde 13, balık fiyatları yüzde 12 oranında yükseldi.

Yumurta fiyatları yüzde 9 oranında artış gösterirken; kuru fasulye fiyatları yüzde 7, yeşil mercimek fiyatları yüzde 8 oranında yükseldi. Nohut fiyatlarında bir değişiklik gözlemlenmedi. Kuruyemiş ise ortalama yüzde 2 düşüş yaşadı.

Ek olarak, bu ayın zam şampiyonu olan kavun fiyatı yüzde 135 arttırdı. Son bir ayda zeytinyağı yüzde 30, margarin yüzde 20, ayçiçek yağı ise  sınırlı düzeyde zamlandı, tereyağı fiyatı sabit kaldı.

Öte yandan, çay yüzde 10, siyah zeytin yüzde 12, salça yüzde 8, şeker yüzde 4, bal ve pekmez ise sınırlı çerçevede fiyat artışı yaşadı. Yeşil zeytin, ıhlamur, reçel ve baharat fiyatlarında değişiklik görülmezken, tuz fiyatı yüzde 22 ile fiyatı en çok düşen ürünler arasında yerini aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu