Gündem

Tüm İlleri Gezerek Engelli Vatandaşların Diş Tedavisini Yapıyorlar

  • Şehir şehir dolaşıyorlar ve engellilere diş tedavileri sağlıyorlar.
  • Çocukları tedavi etmek için gönüllü olan doktorlar binlerce çocuğu iyileştirdi.

 

Bolu’da özel bir okulda bulunan engelli çocukların diş Tedavisi gönüllü doktorlar tarafından sağlandı.

 

Araştırmadan elde edilen bilgilere göre, birkaç yıl yabancı ülkelerde çalıştıktan sonra emekli olan diş hekimi Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, kurduğu grup aracılığıyla tüm hayatını engellileri tedavi etmeye adadı. Gönüllü ekibiyle yaklaşık yirmi yılda binlerce kilometre yol kat eden Sabah, bugüne kadar 110 bin çocuğun sağlığına kavuşmasına yardımcı oldu. Engelli çocuklara yardım için şehirden şehire seyahat eden Sabah ve ekibi, Bolu’da bulunan özel eğitim merkezinde engelli çocukları üç gün boyunca muayene etti. Tam teşekküllü bir diş hekimliği tesisine dönüştürülen merkezi ziyaret eden engelli vatandaşlar, dişlerini diş hekimine muayene ettirerek, diş çekim ve dolgularını yaptırdı.

 

diş tedavisi

 

Dr. Ertuğrul Sabah, meslek hayatını engellilerin tedavisine ayırdığı 45 yıllık süreçte, prosedürle ilgili olarak, “Çocuklar, girişlerine izin verilmeden önce kapsamlı bir muayeneden geçiyor. Form, Kesin detaylar yardımıyla doldurulur. Form, doldurulması gerekenleri yazan arkadaşlarımız tarafından doldurulur. Dolu olanlar dolum istasyonuna, filme alınacaklar ise odaya getirilir. Çekim için. Orada iş bitti. Muayene masasında da fırçalamayı gösteriyoruz.” dedi.

 

“110 bin kilometre yol kat ettik”

 

Sabah, Türkiye’nin farklı illerinde çalıştıklarını belirterek, “Bugüne kadar Türkiye genelinde 200’den fazla merkezde görev aldık. Bir günde en uzun seyahat ettiğimiz mesafe Şırnak’ın ve Hakkari’ni yanı sıra Hindistan’ın batısındaki illerde çaba sarf ettik Gönüllü olarak yaklaşık 110.000 kilometre yol kat ettik. Bin stajyerimiz görevimize dahil oldu. Ziyaret ettiğimiz illerimizde 915 diş hekimine yardımcı olduk. 110 milyon zihinsel engelli veya yatılı bölge okullarından öğrenci. Gittiğimiz yerlere gelişmiş bir diş kliniği kuruyoruz. Kliniğimizde de donanımlı bir diş hekiminin yapabileceği her şey var. Standartlarımız son derece yüksektir. İki gün burada olacağız ve dün 150 çocuğa baktık” dediler.

 

Çocuğunu diş tedavisine götüren bir anne, “İyi bir uygulama. Karabük’ten taşındık. Karabük’te böyle bir durum görmedik. İnşallah işlemi bitirdiğimizde tatmin edici sonuçlanacak. Çok güzel. Başvuruda bulunanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat