Gündem

Toplu Sözleşme Zammında Memur ve Memur Emeklisi için Yeni Oran Ortaya Çıktı

Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinde Hakem Heyeti bugün üçüncü kez bir araya geldi. Zam oranını merak eden memur ve memur emeklisi için yeni formül ortaya çıktı.

Hükümetin zam teklifi ile Merkez Bankası enflasyon tahmini arasındaki 8 puanlık bir  farka değinen uzmanlar, memur zammı ve memur emekli maaşı zam oranı belirlenmesinde büyük bir role sahip toplu sözleşme zam oranının yüzde 30’un altında kalmayacağını söyledi.

Memur zam oranları için gözler Kamu Görevlileri Hakem Heyeti toplantısına çevrildi. Memur maaşı zammı ile emekli zammı oranını belirlemede önemli rol oynayan oran için üçüncü toplantı başladı. Toplu Sözleşme taleplerinde 11 hizmet kolunda uzlaşma sağlanırken zam oranının ise bugün belirlenmesi beklenmiyor. 2024-2025 yıllarını kapsayacak olan memur zammıyla ilgili nihai karar Hakem Kurulu tarafından 31 Ağustos’a kadar verilecek.

“5. toplantıda son karar verilebilir”

Ekonomi Yazarı Ahmet Kıvanç, “Bugün bir karar çıkmasını beklemiyorum. 2012 ve 2019 yıllarındaki toplu sözleşme oranlarına hakem kurulu karar vermişti. Ve 5 toplantı sonunda oranı açıklamışlardı. Şimdi de muhtemelen benzer bir süreç olacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

“Uzlaşılan konularda iyileştirme talebi var”

Hükümetin memur zammı için son teklifi 2024’te toplam yüzde 25, 2025’te toplam yüzde 11 olmuştu. Fakat 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam isteyen Memur-Sen bu teklifi kabul etmemişti. Ekonomi Yazarı Kıvanç, iki talep arasında büyük bir fark olduğunu vurgulayarak, “Hakem Heyeti’nin önündeki en önemli konu memur maaş zammı. Ama bunun dışında da uzlaşılamayan toplu sözleşme talepleri de bulunuyor. Bu konular da görüşülüyor. Uzlaşılan konular ise gündeme gelmeyecek. Ancak sendikanın bu uzlaşılan konularda da iyileştirme talebi var” ifadelerine yer verdi.

“Zam oranı yüzde 30’un altında kalmayacak”

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme memur zammı oranı için rakam veren Kıvanç, daha önce verilen hakem kararlarında hükümetin teklifine yakın oranların kabul edildiğini kaydetti. Toplu Sözleşme görüşmelerinde enflasyon detayının altını çizen Ekonomi Yazarı Ahmet Kıvanç, “Daha önceki kararlarda Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini ile hükümetin son teklifleri hep uyumluydu. Yani hükümetin teklifleri Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini dikkate alan tekliflerdi. Bu yılki sözleşmede durum farklı. Banka 2024 yılı için yüzde 33 enflasyon tahmininde bulunuyor. Hükümet ise 15+10 yüzde 25’te kaldı. Arada 8 puanlık fark var. Dolayısıyla Hakem Kurulu’nun Merkez Bankası’nın tahminini dikkate alan bir karar vermesini bekliyorum. Ya enflasyon tahminini tamamen karşılayan ya da ona yaklaşan bir karar olacaktır” ifadelerini kullanarak memur ve memur emeklilerine zam oranının yüzde 30’un altında olmasının beklenmediğini söyledi.

İlk altı ayda yüzde 19, ikinci altı ayda yüzde 14’lük zammın Merkez Bankası enflasyon tahminini birebir karşılayabileceğini ifade eden Kıvanç, “Bunun biraz altında da kalabilir. Yüzde 30 seviyelerinde bir zam oranı beklenebilir” dedi. (Kaynak: Mynet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu