Gündem

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Kritik Gün Perşembe

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri çerçevesinde hükümet zam teklifini dün açıkladı. Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren süreçte bu defa gözler Perşembe gününe çevrildi. Memur-Sen’in talebi üzerine 17 ve 27 Ağustos’ta kamu işveren tarafının yeni teklifi masaya sunması bekleniyor. 1 Ağustos’ta başlayan sürecin ay sonuna kadar tamamlanacağı öngörülüyor. Belirlenen çalışma takvimine göre, 11 hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresiyle ilerleyen süreçte, müzakere aşamasına geçildi.

İlk zam teklifi dün belli oldu

Kritik sürece girildiği bu haftada, hükümet kamu görevlilerinin geneline ilişkin ilk zam teklifini dün masaya sundu. Memur ve memur emeklisine 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 artış teklifi geldi.

17 ve 22 Ağustos’ta yeni teklifler masada olacak

Yetkili sendika tarafından teklifin kabul edilmemesi nedeniyle hükümet 17 ve 22 Ağustos’ta yeni tekliflerle masaya gelecek. Tarafların yine anlaşamaması halinde ise 23 Ağustos’tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak. Bu aşamada Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

Görüşmeler devam ediyor

7. Dönem Toplu sözleşme görüşmelerinde bugün genele ilişkin tekliflerin müzakeresine geçilecek. Üçüncü toplantı 17 Ağustos’ta yapılacak. Görüşmeler ay sonuna kadar tamamlanacak. Belirlenecek oranlar 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşları üzerinde de etkili olacak. 8 milyondan fazla kişi doğrudan etkilenecek.

Memur-Sen’in talepleri ;

Sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak görev alan Memur-Sen, 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti. Yetkili konfederasyon, 2025 için ise 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu