Gündem

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde İlk Toplantı Tarihi Netleşti

Kamu görevlilerinin toplu sözleşme görüşmeleri yarın başlayacak. İlk toplantı, yarın saat 14.00’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı binasında gerçekleştirilecek.

Görüşme öncesi sendikalar, taleplerini ve beklentilerini özenle hazırlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunmuştu. Her bir sendika, kamu çalışanlarının ve emeklilerin mali ve sosyal haklarının 2024 ve 2025 yıllarında nasıl belirleneceği konusunda önemli taleplerde bulundu.

Öğretim görevlisi Tarkan Zengin konuya ilişkin şunları dile getirdi: “Oturumlar, müzakereler daha sonraki günlerde belli olacaktır. Muhtemeldir ki o gün bir takvim belli olabilir. Hangi hizmet kollarının ne zaman görüşüleceğine dair. Kamu çalışanlarına geneline yönelik taleplerin ne zaman görüşüleceğine dair takvim de belli olabilir.”

Kamu işveren tarafı ve memur sendikalarının yetkililerinin katılacağı toplantıların ağustos ayı boyunca devam edeceği tahmin ediliyor.

Zengin, toplamda çalışanları temsilen 15 kişilik bir heyetin masada olacağını ifade ederek sözlerini şöyle noktaladı: “Masada sendika taraflarında konfederasyon olarak en fazla üyeye sahip birinci ikinci ve üçüncü konfederasyonun temsilcileri oluyor. 11 hizmet kolu var. Şu anda 11 hizmet kolunda da Memur Sen’e bağlı sendikalar yetkili. Konfederasyonlar olarak da Memur-Sen yetkili konfederasyon.. Kamu-Sen masada olacak ve KESK masada olacak. Toplamda çalışanları temsilen 15 kişilik bir heyet masada olacak.” (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat