Gündem

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Gözler Dördüncü Toplantıda

Ağustos’ta başlayan yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde gözler dördüncü toplantı merakla bekleniyor.

Kamu işveren tarafının, 2024’ün ilk yarısında yüzde 14, ikinci yarısında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5’ten oluşan zam teklifini yeterli bulmayan sendikalar, Kamu İşveren Heyetine yeni teklif çağrısında bulunmuştu.

Hükümet Teklifini Güncelledi

17 Ağustos’ta yapılan üçüncü toplantıda hükümet ilk teklifini güncelleyerek, memur ve memur emeklisine 2024’ün ilk yarısında yüzde 15, ikinci yarısında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış teklifinde bulundu.

Gözler Dördüncü Toplantıda

Müzakereler daha önceden belirlenmiş tarihlere göre yarın yapılacak dördüncü toplantı ile son bulacak. Kamu işveren heyetinin yapacağı yeni teklifler ise merak ediliyor. Müzakerelerden uzlaşma çıkmaz ise süreç Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidecek. Kurul, toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos’a kadar verecek.

Memur-Sen Yüzde 70 Zam Talep Ediyor

Toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili konfederasyon olarak katılan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil ilk 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talebinde bulunmuştu. Konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil ilk 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talebinde bulunmuştu. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat