Gündem

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Dördüncü Toplantı Bugün Yapılacak

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme Görüşmeleri kapsamında dördüncü toplantı bugün gerçekleştirilecek.

1 Ağustos’ta başlayan süreç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğiyle devam ediyor. Memurların 2024 ve 2025 yıllarında mali ve sosyal hakların belirleneceği Toplu Sözleşme zam oranları görüşmelerinde müzakereler, belirlenen takvim gereği bugün tamamlanacak. Bugün gerçekleşecek olan dördüncü toplantıda da yeniden bir uzlaşıya varılamadığı takdirde bu defa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek.

Hükümet tarafını temsilen masada yer alan Kamu İşveren Heyetinin 14 Ağustos’ta ilk zam teklifini masaya sunmasıyla başlayan pazarlıklar, 17 Ağustos’taki ikinci teklifle yoğunlaştı. Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler halinde, refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti. Konfederasyon, 2025 için ise 6’şar aylık dönemler halinde, refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti. Kamu İşveren Heyetinin son yaptığı zam teklifi olan 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5’ten oluşan zam teklifini yetersiz bulan sendikalar, yeni teklif bekliyor.

MEMUR-SEN’DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dün hükümete son defa ‘uzlaşı’ çağrısında bulunarak şu açıklamalarda bulundu; “Bugün görüyoruz ki 6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonrası alacağımız enflasyon farkı zam gibi sunuluyor. Halbuki enflasyon farkı Kamu İşverenin jesti değil, toplu sözleşme kazanımımız ve geçmişe dönük alacağımızdır.”

Başkan Ali Yalçın, oransal zamda uzlaşılacak noktaya gelemediklerini fakat hem hizmet kolu tekliflerinde hem de genele ilişkin bölümde bazı kritik başlıklarda önemli ilerlemeler sağlandığının da bilgisini paylaştı.

UZLAŞMA BUGÜN DE OLMAZSA HAKEM KURULU DEVREYE GİRECEK

Kamu İşveren Heyetinin bugün sunacağı teklifle müzakere son bulacak. Yeniden taraflar arasında uzlaşma sağlanamazsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişilik Kurul’dan oluşan heyetin içinde yüksek yargı mensubu, bürokrat, sendikacı ve akademisyenler yer alıyor. Toplu Sözleşme de son karar 31 Ağustos’a kadar verilmiş olacak.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI SENARYOLARI!

Hükümet cephesinden gelen yüzde 15’lik zam teklifine göre, aile yardımı dahil en düşük memur maaşı 22.017 TL’den 31.506 TL’ye yükselecek. Toplu Sözleşme zam oranı yüzde 20 olursa en düşük memur maaşı 32.878 TL’ye çıkacak. Aile yardımından yararlanmayan bekâr en düşük memur maaşı halen 20.377 TL seviyesinde bulunuyor. Yüzde 15’lik teklife göre bekâr memurun en düşük maaşı 29.159 TL olacak. Toplu Sözleşme görüşmelerinde memur zammı yüzde 20 olarak belirlenirse bu tutar 30.429 TL’ye ulaşacak. (Kaynak: Mynet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu