Gündem

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Bugün Üçüncü Toplantı Yapılacak

Memur ve memur emeklilerinin merakla beklediği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinde bugün üçüncü toplantıya geçilecek. Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşecek. Kamu işveren heyetinin ikinci teklifi açıklaması bekleniyor.

1 Ağustos’ta başlayan ve bu ayın sonunda tamamlanacağı düşünülen süreç Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğiyle devam ediyor. 11 hizmet koluna ait taleplerin tasnifi ve müzakeresi, kamu görevlilerinin geneline ilişkin taleplerin ön müzakeresiyle ilerleyen görüşmelerde, Kamu İşveren Heyetinin 14 Ağustos’ta ilk zam teklifini sunmasıyla pazarlık aşamasına geçilmişti.

“Kamu işveren tarafı teklifini sunmuştu”

2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5’ten oluşan zam teklifini yetersiz bulan, Kamu İşveren Heyetine yeni bir teklif çağrısında bulunmuştu. Memurların merakla beklediği yeni zam teklifinde müzakerelere devam ediliyor. Bu kapsamda 6 hizmet kolunun taleplerinin görüşüleceği öğrenilirken, bu görüşmelere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da katılması bekleniyor.

“Teklif beklentilerin çok altında”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul açıklamasında, Kamu İşveren Heyetinin zam teklifinin beklentilerinin çok altında olduğunu ve yapılan teklifin ekonomik gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Beklentilerin çok altında gelen zam teklifinin toplu sözleşme masasının motivasyonunu düşürdüğünü belirten Memur-Sen Genel Başkanı Tonbul, açıklamalarına şöyle devam etti; “Toplu sözleşme görüşmelerinde müzakereler 22 Ağustos’ta sona erecek. Bu bakımdan önümüzde sayılı günler var. Kamu İşverenin yeni teklifini yarın sunması gerekiyor ama hiç vakit kaybetmeden bugün de sunabilir. Sahip olduğumuz sınırlı süreyi çok verimli kullanmalıyız. Kamu İşvereni, müzakere takvimindeki son 6 günü göz önünde bulundurarak, beklentileri karşılayacak bir teklifle masaya gelmeli. Sözleşmenin mutabakatla imzalanmasının yolunu açmalı.”

Memur-Sen’in talepleri şu şekildeydi;

7. Dönem Toplu Sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep etmişti. Yetkili konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam istemişti. (Kaynak. AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat