Sağlık MakaleleriGündem

Tıp Fakültesinin Müfredatına “Obezite ve Kardiyovasküler Hastalıklar” Dersi Konuldu.

Son yıllarda ülkemizde oldukça sık rastlanan ve birçok hastalığa sebep olan obezite ile ilgili Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesinin müfredatına “Obezite ve Kardiyovasküler Hastalıklar” dersi konuldu.

TÜ Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencilerine verilen derste, birçok hastalığın oluşmasında başrol oynayan obezitenin birey ve toplum üzerindeki zararları detaylı olarak işleniyor.

TÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay’ın vermiş olduğu “Obezite ve Kardiyovasküler Hastalıklar” dersinde obezitenin kalp hastalıklarıyla olan ilişkisine değiniliyor.

Doç. Dr. Altay, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, obezitenin kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalık açısından oldukça riskli olduğunu vurguladı.

Önemli bir hastalık haline gelen obezitenin ve yol açtığı hastalıkların daha iyi öğrenilebilmesi açısından ayrı bir ders olarak verme kararı aldıklarını belirten Altay, farkındalığı artırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Dünya üzerinde hizmet veren birçok sağlık kurumu ve derneğin obeziteyi bir hastalık veya sağlık sorunu olarak kabul ettiğinden bahseden Altay, “Birçok klinik disiplin de obeziteyle ilgileniyor ama biz Türkiye’de ilk kez ‘Obezite ve Kardiyovasküler Hastalıklar’ dersi koyduk. Obezitenin nedenleri ve obezitenin neden olduğu kalp damar hastalıkları ilişkisini işleyen bir ders veriyoruz.” sözlerini kullandı.

tıp fakültesinin müfredatına "obezite ve kardiyovasküler hastalıklar" dersi konuldu.

– “Obezite her yaş grubunda artıyor”

Altay, sözlerine şöyle devam etti:

“Yapılan çalışmalarda son 12 yılda obezite oranımız yüzde 70 artmış. Sağlık sorunlarına neden olacak düzeyde çok ciddi bir artış var. Çocukluk yaşlardan başlayıp, erişkinlere ve yaşlılara kadar her yaşta artıyor. Obezite sadece kilolu olmak değil. Obezite kalple ilgili olarak tansiyonla ilişkili, ritim bozukluklarıyla ilgili, koroner kalp hastalıkları ve damar hastalıklarıyla ilişkili, kolesterolle ilgili. Bunun yanında şeker hastalıkları, uyku apnesi ve eklem hastalıklarıyla ilgisi var ama kalp hastalıklarının neredeyse tamamıyla ilişkisi var.

Ülkemizdeki kötü gidişle ilgili hem öğrenci arkadaşlarımızdaki farkındalığı artırmak için hem de bu konuda neler yapabiliriz bunları tartışacağız ve öğretmeye çalışacağız. Temel olarak bireylerde obezite konusunda duyarlılık oluşturup obeziteyi önlemek ve kalp hastalıklarının önüne geçmek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu